Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Program FLRAA: Defiant zakończył cyklu lotów próbnych

Demonstrator technologii Defiant w czasie lotu próbnego. Konstrukcja konsorcjum Lockheed Martin i Boeing jest jedną z dwóch, która znalazła się w finale programu FLRAA. Fot. Boeing

18 stycznia Boeing poinformował, że demonstrator technologii SB>1 Defiant, zaprojektowany i zbudowany w ramach konsorcjum z korporacją Lockheed Martin, zakończył cykl lotów próbnych związanych z udziałem w programie FLRAA (Future Long-Range Assault Aircraft), którego celem jest zamówienie następcy wielozadaniowych śmigłowców UH-60 Black Hawk.

Konstrukcja, zbudowana w ramach koncepcji śmigłowca dysponującego przeciwbieżnymi wirnikami nośnymi oraz śmigłem pchającym, spełniła wszystkie wymagania postawione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Wśród ważniejszych elementów, które przetestowano w praktyce można wymienić: przekroczenie prędkości 453,3 km/h w locie poziomym, możliwość zabrania wielkogabarytowego ładunku o masie 2400 kg na podwieszeniu zewnętrznym czy zdolność do wykonywania gwałtownych manewrów o dużych kątach skrętu.

Zgodnie z wymaganiami Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, następca UH-60 Black Hawk ma charakteryzować się znacznie większym zasięgiem operacyjnym oraz prędkością. Rewolucyjne wymagania mogą doprowadzić do tego, że obecnie eksploatowane wiropłaty mogą szybko stać się przestarzałe. Obok propozycji Boeing/Lockheed Martin drugim oferentem w programie FLRAA jest Bell Helicopter Textron, który promuje samolot pionowego startu i lądowania V-280 Valor, który został zbudowany m.in. na bazie wieloletnich doświadczeń w eksploatacji samolotu V-22 Osprey. Wybór zwycięzcy ma mieć miejsce jeszcze w bieżącym roku.

Jak podkreślają przedstawiciele Boeinga, obecnie około 90% parku śmigłowców US Army stanowią konstrukcje produkowane przez dwa podmioty: Boeing oraz Lockheed Martin. Wśród nich można wymienić bojowe AH-64 Apache/Guardian, UH-60 Black Hawk, MH-139A Grey Wolf czy też CH-47 Chinook.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc