Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy programu OPFires

DARPA podpisała z Lockheed Martin Missiles and Fire Control aneks do umowy na opracowanie systemu rakietowego z szybującymi pociskami hipersonicznymi dla US Army. Rys. Lockheed Martin.

8 stycznia agencja DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency, pol. Agencja Badań Zaawansowanych Projektów Obronnych) w imieniu Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki podpisała aneks do umowy ze stycznia ub. r. ze spółką Lockheed Martin Missiles and Fire Control w ramach programu OPFires (Operational Fires, pol. w wolnym tłumaczeniu ‒ ogień w skali operacyjnej). W ramach programu powstać ma system bojowy dla Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych, którego efektorem ma być szybujący pocisk hipersoniczny. Wartość umowy wynosi 58,905 mln USD.Zgodnie z aneksem Lockheed Martin Missiles and Fire Control ma kontynuować prace rozwojowe związane z integracją i testami systemu w celu uzyskania dojrzałego rozwiązania. Część środków (ponad 18,5 mln USD) zostało zarezerwowanych z budżetów obronnych na lata podatkowe 2020 i 2021. Prace realizowane będą w zakładach w Grand Prairie w stanie Teksas (57% prac), Elkton w stanie Maryland (32%) i Huntsville w stanie Alabama (11% prac). W styczniu 2021 r. ma się zakończyć realizacja prac przewidzianych w aneksie, a w kolejnych miesiącach rozpoczną się próby prototypowego systemu.

W ramach programu OpFires ma powstać i zostać przetestowany prototyp mobilnego lądowego systemu rakietowego wystrzeliwującego hipersoniczne pociski szybujące. W przyszłości na bazie tych prac US Army planuje pozyskać artyleryjski system rakietowy średniego zasięgu (między 500 a 3000 km), zdolny do przełamywania wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej potencjalnego nieprzyjaciela. Głównym partnerem przemysłowym US Army jest w tym projekcie koncern Lockheed Martin, rozwijający stale swoje kompetencje w kierunku uzyskania zdolności do opracowywania i produkcji pocisków hipersonicznych.


Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc