Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy prac przy rumuńskich F-16

17 czerwca portugalska firma OGMA poinformowała, że dostarczyła Siłom Powietrznym Portugalii drugi egzemplarz wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon, który docelowo trafi do Rumunii. 

W ramach kontraktu, podpisanego 27 stycznia i mającego wartość 130 mln euro, Rumunia kupiła w Portugalii pięć używanych samolotów F-16A/B Fighting Falcon (cztery jednomiejscowe i jeden dwumiejscowy). Jednym z elementów jest ich modernizacja według programu MLU, którą realizuje firma OGMA - całość dostaw ma zostać zrealizowana do końca pierwszej połowy 2021 roku. Większość z nich pochodzi z nadwyżek sprzętowych Sił Powietrznych Portugalii, a pozostałe zostały dostarczone ze Stanów Zjednoczonych ze składowiska AMARG. 

Druga transza samolotów F-16A/B Fighting Falcon dołączy do dwunastu egzemplarzy, które zostały zakupione w Portugalii w 2013 roku. Dzięki temu lotnictwo wojskowe Rumunii będzie dysponowało pełną eskadrą wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej – ich zakupy wpisują się w politykę władz w Bukareszcie, która obejmuje wymianę obecnie eksploatowanych samolotów MiG-21 LanceR. 

Co ciekawe, jeszcze we wrześniu 2019 roku, pięć używanych samolotów (bezpośrednio z własnych zasobów) F-16 Fighting Falcon zostało zaproponowanych Rumunii przez Stany Zjednoczone w ramach procedury EDA. Dotychczas Rumuni nie odpowiedzieli na powyższą propozycję. 

(Łukasz Pacholski) Foto: OGMA
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc