Zaloguj

Polska i Leonardo razem w projekcie OCEAN 2020

Polska jest zaangażowana w koordynowany przez koncern Leonardo projekt OCEAN 2020 poprzez wykorzystanie bezzałogowego śmigłowca SW-4 Solo, opracowanego i produkowanego przez firmę w kraju, a także zdolności w zakresie technologii interfejsów człowiek-maszyna Ośrodka Badawczo Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej, należącego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która jest liderem przemysłowym w procesie modernizacji polskich Sił Zbrojnych.


W szczególności SW-4 Solo zostanie wykorzystany podczas dwóch morskich prezentacji zaplanowanych na listopad 2019 r. (Morze Śródziemne) i sierpień 2020 r. (Morze Bałtyckie) – ujawnił lider zespołu z koncern Leonardo podczas MSPO.

SW-4 Solo RUAS/OPH (RUAS/OPH – Śmigłowcowy Bezzałogowy System Powietrzny/Opcjonalnie Pilotowany Śmigłowiec) należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie osiągnięć lotniczych ostatnich lat i stanowi doskonały przykład zdolności koncernu Leonardo w obszarze opracowywania technologii bezzałogowych. Inżynierowie z PZL-Świdnik, polskiego filaru przemysłowego grupy Leonardo w sektorze śmigłowcowym od 2010 r., są w znacznym stopniu zaangażowani w prace nad tym największym bezzałogowym wiropłatem w Europie, potwierdzając najwyższe umiejętności, know-how oraz doświadczenie specjalistów z Polski. SW-4 Solo został zaprojektowany do wykonywania misji bezzałogowych lub misji z pilotem na pokładzie, gwarantując użytkownikom maksymalną elastyczność operacyjną.

Głównym celem projektu OCEAN2020, który jest finansowany w ramach Działania Przygotowawczego Unii Europejskiej w Kwestii Badań nad Obronnością i wdrażany przez Europejską Agencję Obrony, jest zademonstrowanie zwiększonej świadomości sytuacyjnej w środowisku morskim dzięki integracji dotychczasowych i nowych technologii systemów bezzałogowych i głowic obserwacyjnych ISTAR, czyli służących do zwiadu, obserwacji, wykrywania celów i rozpoznania (ang. Intelligence, Surveillance, Target Acquisition & Reconnaissance). Zespół 42 podmiotów z 15 krajów z całej Europy koordynowany jest przez Leonardo.

Pierwsze ćwiczenia odbędą się na Morzu Śródziemnym w pobliżu Zatoki Taranto. Poza wspomnianym SW-4 Solo zostanie w nie zaangażowany także inny bezzałogowy śmigłowiec koncernu Leonardo - Hero, który będzie wchodził w interakcje z morskimi platformami oraz innymi systemami używanymi przez europejskich partnerów. Obie maszyny będą wykorzystywały to samo oprogramowanie stacji naziemnej i wejdą w interakcje z innymi morskimi platformami oraz systemami bezzałogowymi wykorzystywanymi przez europejskich partnerów, potwierdzając realizację jednego z kluczowych celów projektu badawczego, który polega na pokazaniu integracji systemów i zasobów europejskich marynarek wojennych dla zwiększenia świadomości sytuacyjnej. W istocie OCEAN2020 będzie pierwszym tak dużym eksperymentem technologicznym skupiającym się na potencjalnym europejskim modelu operacji obronnych na obszarach morskich.

Sfinalizowano scenariusze demonstracji oraz pełną listę systemów, które zostaną w nich wykorzystane; użyte zostaną systemy Leonardo, począwszy od radarów po system dowodzenia i kontroli na pokładzie fregat typu FREMM należących do włoskiej Marynarki Wojennej, a także system zapewniający morską świadomość sytuacyjną, który używany jest w kwaterze głównej włoskiej Marynarki Wojennej w Santa Rosa, w pobliżu Rzymu. W ćwiczeniach wykorzystane zostaną także obrazy satelitarne dostarczane przez satelitę Cosmo Skymed.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc