Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pojazdy AERO w komplecie

st. kpr. Mariusz Bieniek/16. bpd

31 października zostały zakończone dostawy pojazdów wojsk aeromobilnych AERO do 6. Brygady Powietrznodesantowej. Umowa, z uwzględnieniem zamówienia opcjonalnego, została zrealizowana w terminie określonym w dniu jej podpisania.

W efekcie umowy zawartej 14 grudnia 2018 r., pomiędzy Skarbem Państwa – Inspektoratem Uzbrojenia (aktualnie Agencja Uzbrojenia) a konsorcjum firm w składzie: Kafar Bartłomiej Sztukiert (lider), Hibneryt Sp. z o.o., Auto-Podlasie Sp. z o.o. S.k. oraz Auto Special Sp. z o.o. Oddział Sobiesław Zasada Warszawa, do Sił Zbrojnych RP trafiło łącznie 80 pojazdów wojsk aeromobilnych oraz 120 przyczep specjalnych. Wykonawca dostarczył również pakiet logistyczny oraz przeprowadził szkolenia specjalistyczne dla żołnierzy.

Dostawy zostały zrealizowane w latach 2019-2022, a całkowita wartość umowy wyniosła ok. 50 mln PLN brutto.

Warto podkreślić, że cykl produkcji pojazdów oraz przyczep przypadł na niezwykle skomplikowany i złożony okres, podczas którego wystąpiły istotne zakłócenia w światowych łańcuchach dostaw, będące poważnym utrudnieniem dla producenta, co było związane pandemią koronawirusa SARS-COV-2, a następnie zaistniałą, niestabilną sytuacją w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego, w szczególności w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pomimo tych zawirowań umowa została zrealizowana nie tylko rzetelnie, terminowo i z zachowaniem rygorów jakościowych, ale wykonawca skutecznie zaimplementował, będące efektem wniosków z eksploatacji pojazdu, dodatkowe funkcjonalności.

Pojazd wojsk aeromobilnych o wysokiej mobilności AERO oraz przyczepa specjalna przeznaczone są do transportu wyposażenia i zaopatrzenia na zrzutowisku, w składzie patrolu pieszego, a także do holowania artyleryjskich systemów uzbrojenia o masie przekraczającej 1000 kg. Pojazd może służyć również jako platforma do montażu uzbrojenia albo realizować zadania CASEVAC transportując chorych, rannych lub poszkodowanych na polu walki.

Pojazd może być transportowany przez śmigłowiec (podczepiony pod pokładem), jak również jest przystosowany do zrzutu na platformie desantowej PDS typu „V” 108” 12 ft z pokładu samolotów C-130 lub C-295M.

AERO charakteryzuje niska masa oraz kompaktowe wymiary, co w połączeniu z dynamicznym, wysokoprężnym, wolnossącym silnikiem, napędem na obie osie z blokadami mechanizmów różnicowych i reduktorem powoduje, że jest to pojazd o wysokiej dzielności terenowej. Ramowa konstrukcja, sprawdzony na świecie napęd, aluminiowe nadwozie wzmocnione stalową klatką rurową, wysokiej jakości materiały gwarantują długotrwałą i niezawodną eksploatację w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Pierwszy bojowy zrzut pojazdu AERO miał miejsce 10 czerwca 2020 r. w trakcie ćwiczenia międzynarodowego "Defender Europe" 2020 na poligonie w Drawsku Pomorskim. Zakończyło to ponad trzydziestoletni okres przerwy w desantowaniu pojazdów przez Siły Zbrojne RP. Pojazd, wraz z dedykowaną do niego przyczepą specjalną, został również zweryfikowany podczas działań operacyjnych związanych z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, gdzie znalazł uznanie u użytkowników z uwagi na jego mobilność, dzielność terenową oraz wszechstronność zastosowań.

Źródło: Agencja Uzbrojenia.

Zdjęcia: Kafar Bartłomiej Sztukiert, st. kpr. Mariusz Bieniek/16. bpd

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc