Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek negocjacji w sprawie zakupu pojazdów minowania narzutowego Baobab-K

Fot. Agencja Uzbrojenia

24 marca rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, poinformował, że rozpoczęto negocjacje z Hutą Stalowa Wola S.A. w sprawie zamówienia pierwszej partii pojazdów minowania narzutowego Baobab-K.

Powyższa decyzja to wynik zrealizowania, z wynikiem pozytywnym, badań kwalifikacyjnych prototypowego pojazdu opracowanego przez konsorcjum polskich przedsiębiorstw sektora obronnego. Informacja o tym została upubliczniona przez Agencję Uzbrojenia w lipcu 2022 roku. Już wówczas deklarowano chęć szybkiego przystąpienia do negocjacji w sprawie zakupu pojazdów. Przypomnijmy, umowa na budowę kołowego pojazdu minowania narzutowego Baobab-K została zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia oraz konsorcjum krajowych przedsiębiorstw w grudniu 2018 roku (miała wartość 19,9 mln PLN). Prace były realizowane siłami Huty Stalowa Wola S.A., Jelcz Sp. z o.o., Bydgoskich Zakładów Elektromechanicznych Belma S.A., Grupy WB oraz Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej.

Baobab-K ma trafić do jednostek inżynieryjnych Wojska Polskiego. Według szacunków, zapotrzebowanie może oscylować w granicach 30 pojazdów, jednak nie można wykluczyć zwiększenia tej liczby w związku z rozbudową potencjału sił zbrojnych. Głównym zadaniem pojazdów jest stawianie pól minowych opartych na minach przeciwpancernych MN-123. Modułowa platforma jest zainstalowana na podwoziu ciężarówki Jelcz w układzie 8x8, jednak jak wskazuje HSW S.A. możliwe jest montowanie na dowolnym podwoziu samochodu ciężarowego średniej ładowności.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Początek negocjacji w sprawie zakupu pojazdów minowania narzutowego Baobab-K”

  1. Przynajmniej 10 egzemplarzy systemu Baobab-K na każdą dywizję powinno się pozyskać wraz z pokaźnym zapasem min na podstawie jednej wieloletniej umowy.

  2. Najlepiej to niech se kupią w tym rządzie glocki i po jednym naboju bo za niedługo tylko taki będą mieli wybór i RYDZYKOWI 1 w prezencie

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc