Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek dostaw F-35A Lightning II do Holandii

31 października w bazie lotniczej Leeuwarden w Holandii odbyła się uroczystość powitania pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-35A Lightning II należącego do Sił Powietrznych tego kraju.

Maszyna przeszła proces montażu ostatecznego w zakładach w Cameri we Włoszech. Jest to pierwszy płatowiec, który ma stacjonować na co dzień w Holandii – tym samym rozpoczyna się proces przezbrajania lotnictwa z F-16AM/BM Fighting Falcon. Dotychczas dostawy F-35 do europejskich państw objęły Wielką Brytanię, Włochy, Norwegię.

W ciągu ostatnich lat, należące do Holendrów, F-35A Lightning II przylatywały na krótkie okresy czasu ze Stanów Zjednoczonych w ramach ćwiczeń czy prób. Obecnie w bazie lotniczej Luke w Arizonie stacjonuje osiem holenderskich F-35A, które służą do szkolenia personelu. W chwili obecnej Holendrzy planują zakup 37 egzemplarzy, jednak wkrótce dojdzie do rozszerzenia kontraktu o dziewięć kolejnych.

Większość z nich (poza pierwszą ósemką) zostaną zmontowane w Cameri we Włoszech – obecnie europejska linia prowadzi prace przy samolotach dla Włoch oraz Holandii, jednak w październiku gościła także delegację z Polski, co może wskazywać na sondowanie opcji umieszczenie montażu maszyn dla tego kraju właśnie we Włoszech.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Holandii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc