Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pociski PAC-3MSE dla Holandii

24 września Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Holandii partii pocisków rakietowych PAC-3MSE, które trafiłyby do jednostek obrony przeciwlotniczej wyposażonych w zestawy Patriot. 

W ramach transakcji, która ma być realizowana poprzez procedurę FMS, rząd Holandii jest zainteresowany zakupem 34 pocisków PAC-3MSE, a także ośmiu pocisków szkolno-treningowych, sześciu kontenerów szkolno-treningowych (pustych, służących do ćwiczeń za i wyładunku z wyrzutni, a także celów pokazowych), pakietu części zamiennych oraz wsparcia szkolno-logistycznego. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 241 mln dolarów - w przypadku podpisania umowy, głównym realizatorem będzie korporacja Lockheed Martin. 

Pociski PAC-3MSE stają się standardem dla zestawów obrony przeciwlotniczej Patriot. We wrześniu Rumunia stała się pierwszym państwem NATO, które formalnie odebrało pierwsze egzemplarze tej broni. W przypadku Holandii, system Patriot został zakupiony w latach 80. XX wieku. Obecnie w eksploatacji znajdują się trzy zestawy ogniowe (a czwarty jest w rezerwie), które są systematycznie modernizowane – z tego też względu zakup pocisków PAC-3MSE nie będzie wymagał dodatkowych prac integracyjnych. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Ministerstwo Obrony Holandii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc