Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy test z uzbrojonym pociskiem JASSM-ER w programie „Rapid Dragon”

Zrzut palet z pociskami AGM-158B JASSM-ER przez samolot MC-130J Commando II. Rys. Lockheed Martin

Biuro strategicznego planowania i rozwoju Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (SDPE – Strategic Development Planning and Experimentation) poinformowało o udanym zrzucie zamontowanego na palecie, uzbrojonego pocisku samosterującego AGM-158B JASSM-ER. Test przeprowadzony został w ramach programu „Rapid Dragon”, który realizowany jest przez laboratorium badawcze sił powietrznych (AFRL – Air Force Research Laboratory).

W przeprowadzonym 16 grudnia 2021 r. teście brał udział samolot transportowy specjalnego przeznaczenia MC-130J Commando II. Zrzucił on paletę z uzbrojonym pociskiem JASSM-ER nad poligonem morskim w Zatoce Meksykańskiej, podlegającym położonej na Florydzie bazie sił powietrznych Eglin AFB. Załoga MC-130J otrzymała współrzędne znajdującego się na powierzchni morza celu dopiero podczas lotu. Zostały one załadowane do pocisku poprzez zainstalowany w MC-130J system zarządzania bojowego (BMS – Battle Management System). Paleta z pociskiem została zrzucona na spadochronie, który ustawił ją w pozycji pionowej. Następnie pocisk odłączył się od palety, wysuwając się z niej dziobem w dół. Po udanej separacji, uruchomieniu silnika, rozłożeniu skrzydła i powierzchni sterowych, JASSM-ER rozpoczął samodzielny lot w kierunku celu, który następnie zniszczył.

Test stanowił udaną kulminację wysiłków związanych z opracowaniem uniwersalnego rozwiązania, które w prosty sposób może przekształcić samoloty transportowe w platformy realizujące lub wspierające działania ofensywne przeciwko celom naziemnym. Głównym wykonawcą w rozpoczętym przez AFRL w sierpniu 2020 r. programie „Rapid Dragon” jest firma Lockheed Martin. Odpowiedzialna jest ona za opracowanie modułowego, spaletyzowanego systemu implementacji pocisków samosterujących i/lub bomb kierowanych z ładowni samolotów transportowych różnych typów (PWS – Palletized Weapon System).

Jak do tej pory biuro programu przeprowadziło testy jedynie z makietami palet jak i pocisków JASSM. W próbnych zrzutach brały udział samoloty transportowe C-17A Globemaster III, MC-130J oraz samolot walki elektronicznej typu EC-130SJ Commando Solo. Na wiosnę 2022 r. jest planowany rzut uzbrojonego pocisku JASSM-ER przez C-17A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc