Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy lot zmodernizowanego C-27J Spartan

3 grudnia koncern Leonardo poinformował o oblataniu pierwszego egzemplarza lekkiego samolotu transportowego C-27J Spartan w nowej konfiguracji. Wydarzenie miało miejsce na lotnisku w Turynie i ma pozwolić na zwiększenie szans marketingowych.

Zmodernizowany samolot, który trafi wkrótce do Sił Powietrznych Kenii, otrzymał unowocześnioną awionikę oraz konfigurację kabiny pilotów. To zaś ma umożliwić pełne wykorzystanie samolotu w cywilnej przestrzeni powietrznej, a także ograniczyć koszty eksploatacyjne. Dodatkowo pakiety będą oferowane obecnym użytkownikom, chcącym unowocześnić samoloty. Obecnie Leonardo dysponuje zamówieniami na pięć egzemplarzy – trzy mają trafić do Kenii, a dwa do Zambii.

Dotychczas Leonardo dostarczył około 80 samolotów, które trafiły do klientów w Europie, Ameryce Północnej oraz Afryce. Na rynku konstrukcja poniosła kilka spektakularnych porażek w rywalizacji z koncernem Airbus, mający w swojej ofercie C295.

Obok modernizacji wyposażenia pokładowego, Leonardo stara się zaoferować C-27J pod specyficzne zapotrzebowanie poszczególnych zainteresowanych. Z tego też względu, w bieżącym roku, zaprezentowano m.in. koncepcję PC-27J – wielozadaniowego samolotu patrolowego bazowania lądowego.

(ŁP) Foto: Allesandro Maggia
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc