Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy L-39NG Albatros w barwach wietnamskiego lotnictwa

Fot. Aero Vodochody

7 sierpnia czeska firma Aero Vodochody zaprezentowała pierwsze zdjęcia odrzutowego samolotu szkolno-treningowego L-39NG Albatros w barwach przyszłego użytkownika – lotnictwa wojskowego Wietnamu.

Powyższy użytkownik będzie pierwszym odbiorcą seryjnych L-39NG. Ogółem kontrakt obejmuje dostawę dwunastu egzemplarzy, które będą jednym z nowych elementów systemu szkolenia pilotów. Obecnie zakończono już dostawy i wdrożono do eksploatacji dwanaście odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego Jak-130, a także doszło do zamówienia turbośmigłowych Beechcraft T-6C Texan II w Stanach Zjednoczonych. Elementem pośrednim będą właśnie czeskie samoloty L-39NG Albatros.

Aero L-39NG to kolejna wersja niezwykle udanej maszyny L-39 Albatros sprzed ponad pół wieku (oblot w 1968 r.). Połączono w niej uwspółcześniony płatowiec Albatrosa (m.in. w maszynach wyprodukowanych od podstaw zrezygnowano z charakterystycznych zbiorników paliwa na końcach skrzydeł na rzecz zbiorników w skrzydłach) z awioniką amerykańskiej firmy Genesys Aerosystems i silnikiem Williams FJ44-4M o ciągu 16,89 kN. Samolot może zostać wykorzystany do szkolenia zaawansowanego, w tym z użyciem uzbrojenia o masie do 1200 kg (w tym precyzyjnego) podwieszanego na pięciu belkach – podkadłubowej i czterech podskrzydłowych. Koszt jednostkowy maszyny jest oceniany na ok. 10 mln USD.

Dotychczas Aero Vodochody uzyskało zamówienia na 34 seryjne L-39NG, które trafią do użytkowników w Europie, Afryce, Azji oraz Ameryce Północnej. Nie jest to duża liczba, a jak wskazują informacje prasy czeskiej, może to zaowocować wzrostem ceny jednostkowej i jednocześnie obniżeniem poziomu atrakcyjności dla potencjalnych odbiorców.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc