Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy element fregaty Hunter gotowy

W stoczni BAE Systems w Osborne ukończono pierwszy element konstrukcyjny kadłuba przyszłej fregaty HMAS Hunter. Fot. BAE Systems.

12 października australijski oddział koncernu BAE Systems poinformował o ukończeniu pierwszego elementu konstrukcyjnego przeznaczonego do przyszłej fregaty rakietowej HMAS Hunter. Będzie to prototypowa jednostka z serii mającej liczyć dziewięć okrętów.

Prototypowy element konstrukcyjny ma masę 28 ton i powierzchnię 217 metrów kwadratowych. Po ukończeniu został przetransportowany z hali produkcyjnej do hali montażowej, gdzie zrealizowany zostanie proces wyposażenia, a także połączenia z trzema kolejnymi elementami. Całość ma tworzyć pierwszy gotowy blok kadłubowy - będzie to sekcja mieszkalna oficerów. Jego budowa realizowana jest w stoczni BAE Systems w Osborne w pobliżu Adelajdy. Departament Obrony Australii zamówił pierwsze trzy fregaty typu Hunter 30 czerwca 2018 roku. Położenie stępki pod przyszłą HMAS Hunter zaplanowano w 2022 roku, a wcielenie do służby ma mieć miejsce w 2031 roku. Cała seria bazuje konstrukcyjnie na brytyjskim projekcie fregat Typu 26 (City) i ma zastąpić obecnie eksploatowane jednostki typu ANZAC (MEKO 200ANZ).

Dotychczas fregaty Typu 26 (w różnych konfiguracjach) zostały wybrane przez trzy państwa: Wielkiej Brytanii, Kanady oraz Australii. Program jest najbardziej zaawansowany w pierwszym z nich, gdzie położono już stępki pod trzy okręty. W przypadku Australii, biorąc pod uwagę ostatnie zacieśnienie współpracy polityczno-wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi, nie można wykluczyć, że fregaty typu Hunter staną się jednymi z pierwszych eksportowych nawodnych nosicieli pocisków manewrujących BGM-109 Tomahawk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc