Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy brazylijski Airbus A330 w trakcie dostawy

Pierwszy brazylijski Airbus A330 został przemalowany w Republice Irlandii. Oficjalne powitanie maszyny w Brazylii zaplanowano na 26 lipca. Fot. Siły Powietrzne Brazylii

14 lipca Siły Powietrzne Brazylii poinformowała, że pierwszy wielozadaniowy samolot transportowo-tankujący Airbus A330 został przebazowany z Republiki Irlandii do Stanów Zjednoczonych w celu realizacji kolejnego etapu konwersji do wersji MRTT.


Umowa na dwa samoloty A330-200 została zawarta pomiędzy Ministerstwem Obrony Brazylii oraz linią lotniczą Azul Linhas Aéreas Brasileiras S/A w kwietniu bieżącego roku. Pierwszy z nich, przyszły FAB 2901 (MSN 1492) miał zostać dostarczony użytkownikowi w ciągu 90 dni od momentu podpisania kontraktu. Zgodnie z danymi, od końca 2020 roku znajdował się w długotrwałej konserwacji, jak widać w ramach rozkonserwowania otrzymał nowe (docelowe) malowanie wojskowe. Według harmonogramu, pobyt w Stanach Zjednoczonych obejmie okres do 25 lipca, po czym maszyna trafi do Brazylii – uroczyste powitanie zaplanowano 26 lipca. W kolejnych miesiącach planowane jest kontynuowanie procesu modyfikacji zgodnie z wymaganiami Sił Powietrznych Brazylii. Co należy podkreślić, Brazylijczycy nie wymagają wykorzystania sztywnego łącza – większość wojskowych statków powietrznych wykorzystuje metodę uzupełniania paliwa z wykorzystaniem giętkich przewodów tankujących.

Obecnie w ośrodku szkoleniowym Azul Linhas Aéreas Brasileiras S/A prowadzone jest szkolenie pilotów oraz członków personelu technicznego. W strukturach Sił Powietrznych A330MRTT zastąpią parę (wycofanych w 2013 roku). Zakup pary (używanych) A330-200 kosztował budżet państwa 80 mln USD. Drugi egzemplarz (MSN 1508) ma zostać dostarczony w 150 dni od podpisania umowy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc