Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy amerykański C-27J Spartan rozpoczyna modernizację

Fot. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych

24 lutego w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Turynie wylądował lekki samolot transportowy Leonardo C-27J Spartan należący do armii Stanów Zjednoczonych. Celem przebazowania do Włoch jest rozpoczęcie procesu modernizacji wyposażenia pokładowego.

Samolot o rejestracji 10-27026 to jeden z siedmiu C-27J Spartan należący do US Army. Pomimo formalnego przydziału do lotnictwa wojsk lądowych, głównym użytkownikiem jest dowództwo operacji specjalnych – przelot do Włoch odbywał się z międzylądowaniami na Islandii oraz w Republice Federalnej Niemiec. Lotnisko w Turnie, poza swoją funkcją cywilną, jest także ważnym punktem funkcjonowania koncernu Leonardo.

Kontrakt pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Leonardo został podpisany w lutym 2023 roku. Ma docelową wartość 92 mln USD, jednak w momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków – 62 mln USD. Głównym założeniem programu modyfikacji jest zaprojektowanie, integracja oraz montaż nowych systemów awioniki pokładowej. W jej ramach wymienione zostaną przestarzałe komponenty, których technologia pochodzi sprzed piętnastu lat.

W ramach programu modernizacji sprzętowej amerykańskiej armii zaplanowano zakup 76 samolotów Leonardo C-27J Spartan. Dostawy rozpoczęły się we wrześniu 2008 roku. Ostatecznie, w 2009 roku, Departament Obrony podjął decyzję o reformie struktur i skierowaniu maszyn do struktur US Air Force oraz Gwardii Narodowej przy jednoczesnej redukcji zamówienia do 38 sztuk. Ostatecznie dostawy objęły jedynie 21 sztuk. Przez kilka lat Departament Obrony nie miał pomysłu co zrobić z niechcianymi samolotami. W 2013 roku siedem sztuk przekazano SOCOM (US Special Operations Command), a pozostałe do US Coast Guard.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc