Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy ACV-30 dostarczony US Marine Corps

Koncern BAE Systems dostarczył US Marine Corps pierwszy amfibijny kołowy bojowy wóz piechoty ACV-30. Fot. BAE Systems

1 lutego koncern BAE Systems poinformował o przekazaniu Korpusowi Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych pierwszego amfibijnego kołowego bojowego wozu piechoty ACV-30.

Jest to na razie pojazd testowy, określany mianem produkcyjnego pojazdu reprezentatywnego (production representative test vehicle, PRTV). Od innych wariantów ACV, ACV-30 różni się przede wszystkim uzbrojeniem. Wariant ten otrzymał wieżę zdalnie sterowaną Kongsberg Protector RT20 z 30 mm armatą Northrop Grumman M813 (niektóre źródła wskazują na starszą Mk 44 Bushmaster II tego samego producenta) i sprzężony z nią 7,62 mm karabin maszynowy. Jest to lekka ‒ w konfiguracji bazowej 1250 kg ‒ kompaktowa wieża, wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem. Kosztem gabarytów i niskiej masy jest zapas amunicji, wynoszący jedynie 150 nabojów do armaty (2 magazyny po 75 szt.) i tylko 200 naboi do karabinu maszynowego. Wieża nie wymaga miejsca wewnątrz kadłuba, dzięki czemu zastosowanie cięższego uzbrojenia nie wpływa negatywnie na komfort czy liczebność załogi i desantu. ACV-30 jest jednym z zasadniczych wariantów kołowego wozu ACV, obok transportera opancerzonego ACV-P, wozu dowodzenia i kontroli ACV-C oraz przyszłego wozu zabezpieczenia technicznego ACV-R. Każda z odmian zapewnia żołnierzom US Marine Corps możliwość opuszczania okrętu transportowego z dala od brzegu, na otwartym oceanie, i bezpieczne oraz względnie szybkie dotarcie do miejsca desantowania. Po lądowaniu na brzegu pojazdy opancerzone zapewniać mają szeroko rozumiane wsparcie żołnierzom piechoty morskiej.

Garrett Lacaillade, wiceprezes w BAE Systems ds. linii produktów pojazdów amfibijnych, powiedział, że „ACV-30 zapewnia spieszonym żołnierzom piechoty morskiej wsparcie ogniowe, dzięki czemu mogą jednocześnie wyszukiwać i atakować cele skuteczniej, niż przy obecnym wyposażeniu”. Stwierdził również, że „wprowadzając innowacje na przyszłość, zgodnie z priorytetami projektu Force Design 2030, BAE Systems połączyło siły z partnerami z Iveco Defence Vehicles, Kongsberg i US Marine Corps, aby zapewnić nie tylko bardzo skuteczne zwalczanie przeciwnika, ale także pojazd i system uzbrojenia o potencjale modernizacyjnym umożliwiającym dostosowanie ACV-30 do zwalczania przyszłych zagrożeń”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc