Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze zanurzenie najnowszego hiszpańskiego okrętu podwodnego [WIDEO]

Fot. Navantia

30 marca okręt podwodny Isaac Peral, budowany dla Armada Española, wykonał pierwsze statyczne zanurzenie na otwartym morzu.

Operacja odbyło się na akwenie koło bazy marynarki La Algameca, naprzeciwko Centrum Nurkowego Marynarki Wojennej (Centro de Buceo de la Armada). Isaac Peral (S-81) zanurzył się w rejonie boi oznaczającej głębokość 50 m. Pierwsze zanurzenie jest ważnym kamieniem milowym, kolejnym po zakończonych testach nawigacji na powierzchni. Sprawdzono wyważenie jednostki i jej szczelność kadłuba mocnego. Jednym z poprzednich kamieni milowych było uruchomienie napędu jednostki. Testy okrętu będą kontynuowane do momentu jego dostarczenia do Armada Española.

Budowany przez hiszpańską państwową grupę stoczniową Navantia okręt podwodny Isaac Peral jest prototypem serii S-80A. Projekt tych jednostek jest hiszpański. Wykorzystano przy jego opracowaniu doświadczenia ze współpracy z francuską stocznią DCNS (obecnie Naval Group) przy produkcji eksportowych jednostek typu Scorpène. Początkowo program zaliczył opóźnienia w wyniku wad konstrukcyjnych. Przy pomocy amerykańskiej Hiszpanie „wprowadzili go na właściwy tor” i obecnie jest realizowany według nowego harmonogramu.

Dzięki restartowi udało się zwodować prototypowego Isaaca Perala w maju 2021 roku. Jego dostawa do Armada Española planowana jest w tym roku (miał to być luty). Po nim hiszpańska flota otrzyma kolejne jednostki z nazwiskami innych pionierów żeglugi podwodnej: S-82 Narciso Monturiol, z dostawą zaplanowaną w grudniu 2024 roku, S-83 Cosme García w październiku 2026 roku i S-84 Mateo García de los Reyes w lutym 2028 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc