Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze polskie armatohaubice K9A1 już w Węgorzewie

W Węgorzewie artylerzyści otrzymali pierwsze 155 mm armatohaubice samobieżne K9A1. Sam 11. MPA został przekształcony w 1. Mazurską Brygadę Artylerii. Fot. MON

12 grudnia w garnizonie 11. Mazurskiego pułku artylerii w Węgorzewie odbyła się uroczystość przekazania polskim artylerzystom pierwszych południowokoreańskich 155 mm armatohaubic samobieżnych K9A1, które kilka dni wcześniej przybyły do Polski.

Podczas ceremonii przekazano 24 działa, to jest wszystkie, które przybyły do portu w Gdyni na pokładzie statku BBC Pearl. Są to pierwsze K9A1 przekazane polskim żołnierzom i jako takie, przynajmniej początkowo, będą służyły do szkolenia żołnierzy. Docelowo polscy artylerzyści otrzymają 212 K9A1, zaś w przyszłości 460 dalszych K9PL (prawdopodobnie będzie to zmodyfikowana i spolonizowana K9A1), choć na razie podpisano umowę wykonawczą tylko na działa w obecnym wariancie. Te jednak również zostaną poddane częściowej polonizacji ‒ zamontowany na nich zostanie m.in. ZZKO Topaz i polskie środki łączności. Także pojazdy towarzyszące (wozy dowodzenia, wozy amunicyjne itd.) będą polskiej produkcji.

Na uroczystości obecny był m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przy okazji wręczył dowódcy 11. Mazurskiego pułku artylerii decyzję o przeformowaniu jednostki w 1. Mazurską Brygadę Artylerii. Jednocześnie ogłoszono, że w składzie brygady pojawi się nowy pododdział, zapewne kolejny dywizjon, z miejscem stacjonowania Olecku. Z czasem, wg słów Błaszczaka, żołnierze 1. MBA będą otrzymywać kolejne nowe typy uzbrojenia i wyposażenia, m.in. bezzałogowe statki powietrzne.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc