Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze fundusze na realizację umowy na dostawę samolotów F-35A Lightning II do Szwajcarii

Fot. Siły Powietrzne Norwegii

29 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie zapoczątkowania realizacji projektu produkcji i dostaw wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II do Szwajcarii.

Wrześniowa umowa ma wartość 746,2 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca 2030 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, w całości pochodzące ze Szwajcarii – 95% prac będzie realizowana w Fort Worth w stanie Teksas. Jak wskazuje komunikat Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, który pośredniczy w programie zgodnie z procedurą FMS, umowa obejmuje zarządzanie projektem produkcji i dostaw, dostosowanie do unikatowych wymagań klienta, a także zapoczątkowanie procesu szkolenia szwajcarskiego personelu.

Szwajcaria, poprzez procedurę FMS, zamówiła 36 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II. Zakup jest powiązany z zacieśnieniem współpracy przemysłowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Szwajcarią. W strukturach lotnictwa wojskowego maszyny 5. generacji zastąpią obecnie eksploatowane Northrop F-5E/F Tiger II oraz Boeing F/A-18C/D Hornet.

Program F-35 LIghtning II notuje kolejne etapy rozwoju. Jak wskazuje oficjalna statystyka, do końca września dostarczono ponad 975 egzemplarzy, które wylatały blisko 735 tys. godzin. Wśród kluczowych wydarzeń, które miały miejsce we wrześniu można wymienić przebazowanie kontyngentu włoskiego do Malborka (cztery), zapoczątkowanie przebazowania duńskich F-35A do kraju, a także udział norweskich F-35A w ćwiczeniach w Finlandii, gdzie m.in. zrealizowano lądowania i starty na drogowym odcinku lotniskowym.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc