Zaloguj

Szwajcaria stawia na amerykańskie uzbrojenie

Władze Szwajcarii zdecydowały się na wybór amerykańskich systemów uzbrojenia w obu dużych postępowaniach przetargowych - zestawów obrony przeciwlotniczej oraz samolotów bojowych. Fot. Ministerstwo Obrony Norwegii

30 czerwca rząd Szwajcarii oficjalnie ogłosił rozstrzygnięcia dwóch kluczowych programów modernizacji sił zbrojnych – zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych oraz zestawów obrony przeciwlotniczej. Ostatecznie w obu przypadkach zdecydowano się na oferty korporacji amerykańskich.

W przypadku samolotów bojowych potwierdziły się wcześniejsze doniesienia - zwycięstwo przyznano korporacji Lockheed Martin, która oferuje samoloty F-35A Lightning II. W ramach planu władze chcą kupić 36 egzemplarzy. W pokonanym polu znalazły się Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale i Eurofighter. Co ciekawe, według danych rządowych, oferta Lockheed Martin była najbardziej atrakcyjna pod względem ogólnych kosztów zakupu i eksploatacji. Ma to związek z faktem możliwości szerokiego zastosowania nowoczesnych symulatorów, które mogą przejąć zadania szkolenia i treningu pilotów. Według komunikatu rządu, oferta została wyceniona na kwotę 15,5 mld CHF i była o 2 mld CHF tańsza od kolejnego oferenta. Nowe samoloty mają zastąpić obecnie eksploatowane samoloty Northrop F-5E/F Tiger II i Boeing F/A-18C/D Hornet.

Sukces F-35 w Szwajcarii oznacza kontynuację pasma sukcesów w Europie. Obecnie samoloty tego typu trafiły do służby w Wielkiej Brytanii, Niderlandach, Norwegii oraz we Włoszech. Dodatkowo pierwsze egzemplarze odebrała Dania, a zamówiły je także Belgia i Polska. W ciągu najbliższych miesięcy grono może powiększyć się także o Grecję oraz Hiszpanię.

W przypadku zestawów przeciwlotniczych rząd zdecydował się na ofertę korporacji Raytheon, która pokonała włosko-francuskie konsorcjum Eurosam. Z tego też względu Szwajcaria może stać się kolejnym europejskim użytkownikiem systemu Patriot.

Wybór amerykańskich systemów uzbrojenia budzi sprzeciw części społeczeństwa oraz polityków. Z tego też względu zbierane są podpisy za ogłoszeniem referendum dotyczącego społecznej akceptacji wyników obu postępowań przetargowych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Szwajcaria stawia na amerykańskie uzbrojenie”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc