Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Szwajcarzy poparli zakup samolotów

27 września obywatele Szwajcarii, w ogólnonarodowym referendum, wydali zgodę na zakup przez rząd partii nowych wielozadaniowych samolotów bojowych, które zastąpią obecnie eksploatowane maszyny Northrop F-5E/F Tiger II oraz Boeing F/A-18C/D Hornet. 

Ostatecznie za zakupem wypowiedziało się 50,1% uczestników referendum. Projekt zakupu ma kosztować Szwajcarię do 6,5 mld dolarów, a decyzja ma zapaść do końca przyszłego roku. Szwajcarzy wybiorą nowy samolot spośród Dassault Rafale, Eurofighter, Boeing F/A-18E/F Super Hornet oraz Lockheed Martin F-35A Lightning II. Jest to kolejna próba zakupu maszyn bojowych, w poprzednich latach (w referendum) społeczeństwo tego kraju zdecydowało się o zarzuceniu pomysłu zakupu Saab JAS-39E/F Gripen. 

Szwajcaria jest kolejnym państwem na kontynencie europejskim, który realizuje program modernizacji lotnictwa wojskowego. Przypomnijmy, w bieżącym roku Polska zakupiła 32 F-35A Lightning II, Republika Federalna Niemiec ogłosiła plan zakupu nowych Eurofighterów oraz F/A-18E/F Super Hornet (wraz z E/A-18G Growler). Dodatkowo postępowanie przetargowe prowadzone jest w Finlandii, a Hiszpania przygotowuje się do zakupów - w grę wchodzi zakup kolejnej partii Eurofighterów, F-35B Lightning II oraz F/A-18E/F Super Hornet. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc