Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze duńskie F-35A Lightning II wylądowały w Danii

Fot. Siły Powietrzne Danii

14 września w bazie lotniczej Skrydstrup w Danii wylądowały pierwsze cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II zamówione przez Ministerstwo Obrony tego kraju.

Dostawa maszyn została zrealizowana przelotem bezpośrednim z Fort Worth w Teksasie, gdzie mieści się centrum montażu ostatecznego korporacji Lockheed Martin. Po drodze zrealizowano międzylądowanie techniczne na Azorach na Oceanie Atlantyckim. Podczas lotu dostawczego samoloty były wspierane przez maszyny tankowania powietrznego należące do US Air Force. Tym samym zapoczątkowano proces przezbrajania duńskiego lotnictwa wojskowego w nowy typ wielozadaniowego samolotu bojowego, który zastąpi obecnie eksploatowane Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon.

Tym samym Dania stała się kolejnym europejskim użytkownikiem samolotów F-35 Lightning II, która rozpoczęła proces przebazowania do kraju. Dotychczas na własnym terytorium z maszyn tego typu korzystają Brytyjczycy, Włosi, Norwegowie oraz Holendrzy. Samoloty pełnią ważne zadania w narodowych oraz sojuszniczych misjach ochrony – m.in. obecnie włoskie F-35A Lightning II stacjonują w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Dania zamówiła 27 samolotów F-35A LIghtning II. Szkolenie duńskich pilotów rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku. Pierwszy lot Duńczyka miał miejsce w styczniu 2021 roku z wykorzystaniem egzemplarza należącego do USAF – ma to związek z pełną standaryzacją wyposażenia samolotów należących do rosnącej liczby klientów eksportowych. Obecnie poza Skydstrup kontynent duński stacjonuje także w bazie lotniczej Luke w Arizonie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc