Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza indyjska eskadra śmigłowców MH-60R Seahawk operacyjna

Fot. Marynarka Wojenna Indii

6 marca w bazie lotnictwa morskiego Indii INS Garuda, która mieści się w pobliżu miasta Koczin w stanie Kerala w zachodniej części tego kraju, odbyła się uroczystość zapoczątkowania działań operacyjnych przez pierwszą eskadrę wyposażoną w wielozadaniowe śmigłowce Lockheed Martin MH-60R Seahawk.

Eskadra INAS 334 dysponuje obecnie sześcioma wiropłatami powyższego typu. Łącznie Indie, na mocy międzyrządowej umowy LOA ze Stanami Zjednoczonymi, zamówiły 24 śmigłowce MH-60R Seahawk. Powyższy zakup pozwoli na zastąpienie obecnie eksploatowanych Westland Sea King, a także rozszerzy możliwości operacyjne lotnictwa morskiego w najbliższych latach. Jednocześnie, jak wskazują media indyjskie, pozwolą na uzyskanie jakościowej przewagi nad kluczowymi rywalami w regionie – Pakistanem oraz Chinami. Zgodnie z harmonogramem, całość dostaw ma zostać zrealizowana do końca września 2024 roku. Nie jest wykluczone, że Indie będą kontynuować zakupy MH-60R Seahawk w przyszłości – ma to związek z rosnącymi potrzebami operacyjnymi oraz liczbą okrętów zdolnych do przenoszenia wiropłatów.

W połowie ubiegłego roku globalna flota MH-60R Seahawk przekroczyła nalot miliona godzin. W ostatnich miesiącach program zdobył dwa nowe kontrakty produkcyjne na maszyny dla Norwegii oraz Hiszpanii. Dodatkowo zapoczątkowano dostawy śmigłowców do Grecji (dotychczas trzy z siedmiu zamówionych).

Dotychczas korporacja Lockheed Martin dostarczyła ponad 330 seryjnych śmigłowców MH-60R Seahawk, które trafiły do lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych, Danii, Australii, Indii, Grecji oraz Arabii Saudyjskiej. Jak wskazują dane, obecnie program dysponuje twardymi zamówieniami na około 60 egzemplarzy seryjnych, w większości przeznaczonymi na eksport.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc