Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin z dodatkowymi funduszami na MH-60R dla Indii

28 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz korporacja Lockheed Martin podpisali umowę w sprawie uruchomienia dodatkowych prac i funduszy związanych z realizacją eksportowej umowy na produkcję i dostawy wielozadaniowych śmigłowców pokładowych MH-60R Seahawk. 

W ramach lipcowej umowy, producent wykona proces modyfikacji trzech egzemplarzy MH-60R Seahawk z XIV serii produkcyjnej, które obecnie znajdują się na etapie montażu. Zgodnie z umową międzyrządową Amerykanie przekazali je Indiom – ma to umożliwić przyspieszenie procesu szkolenia personelu, gdyż cała trójka śmigłowców zostanie dostarczona klientowi do marca 2022 roku. Proces modyfikacji ma kosztować 18,1 mln dolarów, cała kwota (poprzez procedurę FMS) została uruchomiona w momencie podpisania kontraktu. 

Międzyrządowa umowa na zakup 24 śmigłowców Lockheed Martin MH-60R Seahawk została podpisana w czasie wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Indiach w lutym bieżącego roku. Pośredniczący w umowie Departament Obrony zamówił 24 wiropłaty w maju (21 dla Indii i trzy w ramach rozliczenia dla US Navy, finansowane przez rząd Indii). W czerwcu producent otrzymał dodatkowe zlecenie na wykonanie zmian na życzenie klienta – najprawdopodobniej mowa o integracji z konstrukcją pocisków Kongsberg NSM czy nowego wyposażenia pokładowego. 

Indie będą czwartym eksportowym użytkownikiem śmigłowców MH-60R Seahawk. Dotychczas trafiły do eksploatacji w Danii, Australii oraz Arabii Saudyjskiej. Dodatkowo ich zakupem zainteresowane są Grecja, Hiszpania, Tajwan, Meksyk oraz Wietnam. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc