Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Pandemia COVID-19 opóźnia dostawę małego patrolowca MOSG

Nowy patrolowiec uzupełni inne małe jednostki MOSG, wśród nich parę SG-111 i SG-112, które zamówiono w 2009 r. w estońskiej stoczni Baltic Workboats AS. Fot. Łukasz Pacholski

29 grudnia Morski Oddział Straży Granicznej poinformował o wydłużeniu terminu dostawy małej jednostki patrolowej, która ma trafić do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku. Powodem tego kroku jest pandemia Covid-19.


Zgodnie z umową, która została podpisana 19 listopada 2019 r., Techno Marine Sp. z o.o. z Malborka miała dostarczyć jednostkę patrolową o długości do 20 m do 30 października 2020 r. Kontrakt ma wartość 7,7 mln PLN netto i stanowi jeden z elementów projektu modernizacji potencjału Straży Granicznej na odcinku morskim, który objął też dwa samoloty patrolowe L-410UVP E-20 dostarczone przez konsorcjum JB Investments Sp. z o.o. wraz z Aero Club Sp. z o.o. 6 listopada bieżącego roku, a także pełnomorski patrolowiec (zakontraktowany 2 października w stoczni Socarenam).

W ramach aneksu podpisanego 24 grudnia, termin realizacji umowy z firmą Techno Marine wydłużono do 31 grudnia tego roku. Jest to kolejne przesunięcie, gdyż poprzedni aneks podpisano 1 grudnia (wówczas przesuwał termin do 23 grudnia). Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez redakcję Zespołu Badań i Analiz Militarnych, których udzielił 24 grudnia rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak - „z uwagi na obecną sytuację związaną z pandemią trudno w tej chwili określić termin rzeczywistego zakończenia budowy”.


Nowa jednostka ma pełnić zadania dozorowe, eskortować inne jednostki pływające z ładunkami niebezpiecznymi, prowadzić zadania interwencyjne, wspierać inne służby w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych oraz ekologicznych. Miejscem bazowania ma być Gdańsk, gdzie stacjonuje Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc