Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pandemia COVID-19 opóźnia dostawę małego patrolowca MOSG

Nowy patrolowiec uzupełni inne małe jednostki MOSG, wśród nich parę SG-111 i SG-112, które zamówiono w 2009 r. w estońskiej stoczni Baltic Workboats AS. Fot. Łukasz Pacholski

29 grudnia Morski Oddział Straży Granicznej poinformował o wydłużeniu terminu dostawy małej jednostki patrolowej, która ma trafić do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku. Powodem tego kroku jest pandemia Covid-19.


Zgodnie z umową, która została podpisana 19 listopada 2019 r., Techno Marine Sp. z o.o. z Malborka miała dostarczyć jednostkę patrolową o długości do 20 m do 30 października 2020 r. Kontrakt ma wartość 7,7 mln PLN netto i stanowi jeden z elementów projektu modernizacji potencjału Straży Granicznej na odcinku morskim, który objął też dwa samoloty patrolowe L-410UVP E-20 dostarczone przez konsorcjum JB Investments Sp. z o.o. wraz z Aero Club Sp. z o.o. 6 listopada bieżącego roku, a także pełnomorski patrolowiec (zakontraktowany 2 października w stoczni Socarenam).

W ramach aneksu podpisanego 24 grudnia, termin realizacji umowy z firmą Techno Marine wydłużono do 31 grudnia tego roku. Jest to kolejne przesunięcie, gdyż poprzedni aneks podpisano 1 grudnia (wówczas przesuwał termin do 23 grudnia). Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez redakcję Zespołu Badań i Analiz Militarnych, których udzielił 24 grudnia rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak - „z uwagi na obecną sytuację związaną z pandemią trudno w tej chwili określić termin rzeczywistego zakończenia budowy”.


Nowa jednostka ma pełnić zadania dozorowe, eskortować inne jednostki pływające z ładunkami niebezpiecznymi, prowadzić zadania interwencyjne, wspierać inne służby w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych oraz ekologicznych. Miejscem bazowania ma być Gdańsk, gdzie stacjonuje Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc