Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

O jeden rosyjski atomowy okręt podwodny mniej

Fot. Ajai Shukla/Wikimedia

Naczelne Dowództwo Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej zaproponowało utylizację wielozadaniowego okrętu podwodnego z napędem jądrowym K-152 Nierpa projektu 971U Szczuka-B.

Nierpa jest szerzej znana jako INS Chakra. Pod taką nazwą okręt operował w składzie Marynarki Wojennej Republiki Indii, na mocy umowy którą zawarto pomiędzy rządami w Moskwie i Nowym Delhi. Jej wartość wynosiła około 2 mld USD, a okres dzierżawy miał trwać 10 lat. Okręt podniósł indyjską banderę w styczniu 2012 roku. Jednostkę zwrócono przed czasem, w 2021 roku. Latem, w towarzystwie okrętów Floty Oceanu Spokojnego, Nierpa wróciła do Władywostoku.

Okręt wszedł do służby w 2009 roku, więc jak na standardy rosyjskie jest dość młody. Dlaczego zatem ma pójść na złom?

Otóż w kwietniu 2020 roku, jeszcze w służbie indyjskiej, na jednostce doszło do wybuchu butli z powietrzem pod wysokim ciśnieniem. Na skutek zdarzenia nastąpiło uszkodzenie kadłubów mocnego i lekkiego, ale także wyposażenia elektronicznego, w tym systemu hydrolokacyjnego. W Indiach naprawiono jedynie obydwa kadłuby, i Nierpę zwrócono Rosjanom przed upłynięciem czasu dzierżawy.

Obecnie rosyjska agencja informacyjna TASS przekazała, że „ze względów finansowych Dowództwo Marynarki Wojennej uważa za niewłaściwe remontowanie i modernizację Nierpy, znajdującej się w jednej ze stoczni pod Władywostokiem, i proponuje jej utylizację”.

Z 16 ukończonych Szczuk-B w linii pozostają jedynie cztery. Sześć kolejnych jest na długotrwałych remontach połączonych z ograniczonymi modernizacjami.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc