Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy sukces programu C-27J Spartan

Fot. Leonardo

11 stycznia media poinformowały, że Ministerstwo Obrony Tanzanii podpisało kontrakt w sprawie zakupu dwóch lekkich samolotów transportowych Leonardo C-27J Spartan.

Jak wskazują dostępne informacje, umowa została podpisana 9 stycznia i dotychczas nie została oficjalnie ogłoszona przez producenta. Szczegóły nie zostały ujawnione. Jak wskazują deklaracje, oba samoloty mają być wykorzystywane (przede wszystkim) do wsparcia innych służb na obszarze kraju – mowa zarówno o transporcie humanitarnym, operacjach przeciwpożarowych oraz poszukiwawczo-ratowniczych. W strukturach lotnictwa wojskowego Tanzanii C-27J Spartan mogą stać się początkiem wymiany generacyjnej samolotów transportowych. Obecnie trzonem są maszyny produkcji chińskiej (Y-8 oraz Y-12).

Dla programu C-27J Spartan to kolejny sukces na kontynencie afrykańskim. Dotychczas samoloty tego typu trafiły do eksploatacji w Czadzie, Maroku, Kenii oraz Zambii. W ubiegłym roku program osiągnął globalny nalot przekraczający 250 tys. godzin, co jest zasługą floty około stu maszyn. W ostatnich tygodniach to kolejny sukces marketingowy – w listopadzie 2023 roku doszło do podpisania umowy dotyczącej produkcji pojedynczego egzemplarza C-27J Spartan dla Republiki Słowenii. Dodatkowo producent prowadził działania marketingowe w różnych częściach świata, które mogą zaowocować kolejnymi kontraktami.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc