Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy sprzęt obsługi naziemnej do polskich Jastrzębi

Fot. Łukasz Pacholski

1 sierpnia Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Alioth Trading sp. z o.o. w sprawie zakupu i dostawy nowych urządzeń do wytwarzaniu azotu, które są przeznaczone do obsługi wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb.

Powyższa umowa została podpisana 25 lipca i ma wartość 3,9 mln PLN z VAT. Przedmiotem umowy jest dostawa dwóch urządzeń do wytwarzania azotu na przyczepie dwuosiowej (HP-SGNSC) – po jednym egzemplarzu trafi do 31. i 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu oraz Łasku. Postępowanie przetargowe uruchomiono pod koniec grudnia 2022 roku. Oferta zwycięskiej firmy była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego. Przyczepy są holowane przez holowniki lotniskowe, co w przypadku polskich lotnisk wojskowych oznacza samochody rodziny Ford Super Duty.

Producentem tego typu urządzeń jest amerykańska firma PCI Gases. Jak wskazuje producent, atutem obecnej generacji urządzeń jest umieszczenie wszystkich komponentów pod osłoną z włókna szklanego, które umożliwia ograniczenie możliwości uszkodzeń ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Model HP-SGNSC pozwala na wytworzenie azotu o czystości 99,5%. Całe urządzenie ma masę całkowitą 1360 kg.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc