Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy rosyjski satelita rozpoznawczy na orbicie

9 września Rosjanie wynieśli na orbitę nowego satelitę rozpoznawczego. Fot. Roskosmos

9 września z kosmodromu Plesieck w północnej części Rosji wystartowała rakieta nośna Sojuz 2.1V wyposażona w moduł Wołga, której zadaniem było wyniesienie na orbitę okołoziemską satelitę rozpoznawczego Razbeg, którego użytkownikiem będą rosyjskie siły zbrojne.

Początkowo start misji zaplanowano na lipiec, jednak problemy techniczne nieznanego typu wymusiły przesunięcie lotu (dodatkowo odnotowano powrót rakiety do centrum integracyjnego). Wrześniowy start Sojuza odbył się jednak bez problemów. Po wyniesieniu na docelową orbitę nawiązano łączność, po czym przekazano do eksploatacji docelowemu użytkownikowi. Według dokumentacji, satelita otrzymał oznaczenie Kosmos-2551. Nowy satelita zastąpił na orbicie Kosmos-2525 (EMKA), który spłonął w atmosferze 1 kwietnia bieżącego roku nad południowym Oceanem Spokojnym (powyższy satelita został wyniesiony w przestrzeń 29 marca 2018 roku).

Według ogólnodostępnych informacji, Razbeg jest satelitą zwiadu optycznego. Rosjanie planują umieścić na orbicie kilka urządzeń tego typu, które pozwolą na zwiększenie świadomości dotyczącej kluczowych obszarów zainteresowania. Ze względu na swoje rozmiary nie otrzymały, najprawdopodobniej, rozbudowanego zestawu czujników obserwacyjnych (które zostały dostarczone przez przedsiębiorstwa białoruskie) – Amerykanie wykorzystują w ten sposób komercyjnych dostawców usług, co pozwala na ograniczenie kosztów zakupu i eksploatacji satelitów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc