Zaloguj

Nowy satelita GLONASS-K na orbicie

Roskosmos

25 października z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1b z modułem Fregat, którego ładunkiem był satelita nawigacyjny konstelacji GLONASS-K. Operatorem są Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej.

Start przeszedł zgodnie z procedurą, po dodarciu na orbitę wykorzystano moduł Fregat w celu osiągnięcia docelowej pozycji dla satelity, który po okresie testów w przestrzeni ma zostać włączony do eksploatacji. Obecnie na orbicie Ziemi znajdują się 28 elementy systemu nawigacji GLONASS, spośród których 24 znajdują się w eksploatacji, dwa są w rezerwie, jeden (należący do wersji K, wyniesiony w lutym 2011 roku) przechodzi testy przed włączeniem do służby, a ostatni został odstawiony z przyczyn technicznych.

Satelity GLONASS-K mają żywotność 10 lat, a dodatkowo w ich konstrukcji ograniczono masę całkowitą oraz zastosowano urządzenia o mniejszym poborze energii elektrycznej. Poza przekazywaniem danych nawigacyjnych ich drugą funkcją jest udział w międzynarodowym systemie powiadamiania ratowniczego COSPAS-SARSAT.

Obecnie na orbicie znajdują się trzy satelity GLONASS-K. Według planów Rosjanie przewidują wyniesienie w przestrzeń jeszcze dziewięć satelitów tej wersji, ostatni z nich zostanie wystrzelony w 2022 roku.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc