Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy Robinson R44 Raven II dla Lotniczej Akademii Wojskowej

LAW zakupiła kolejny egzemplarz śmigłowca Robinson R44 Raven II. Fot. Marian Jędrych

26 maja Lotnicza Akademia Wojskowa poinformowała o podpisaniu umowy z GB Aircraft Sp. z o.o. w sprawie zakupu i dostawy pojedynczego śmigłowca o napędzie tłokowym, który będzie przeznaczony do szkolenia pilotów.

Jak wskazuje upubliczniona dokumentacja, umowa została podpisana 14 kwietnia i ma ona wartość 3,6 mln PLN bez VAT. Jest wynikiem postępowania przetargowego, które zostało ogłoszone w lutym. Oferta zwycięskiego podmiotu była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego. Zgodnie z dostępnymi informacjami, mowa o kolejnym (dla LAW) egzemplarzu śmigłowca Robinson R44 Raven II.

Dwa pierwsze wiropłaty tego typu zostały zamówione w lipcu 2018 roku. Kolejne dwa dokupiono w kolejnych latach (ostatni z nich dostarczono w drugiej połowie 2021 roku). Wraz z lżejszymi Guimbal Cabri G2 są wykorzystywane przez Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego do praktycznego kształcenia pilotów wiropłatów wojskowych, którzy później kontynuują proces na SW-4 Puszczyk oraz Mi-2.

Co ciekawe, proces szkolenia pilotów śmigłowców wojskowych, w oparciu o Lotniczą Akademię Wojskową, jest obecnie specyficzny. Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego wykorzystuje bowiem nowoczesne maszyny, dzięki którym przyszli piloci mogą kształtować nawyki wykorzystania nowoczesnych rozwiązań pilotażu (m.in. szklany kokpit w R44 Raven II), a później przechodzą na „analogowe” SW-4 Puszczyk i Mi-2. W ciągu najbliższych lat system może okazać się archaiczny ze względu na zapoczątkowanie dostaw dużej liczby nowoczesnych śmigłowców (AW101, AW149 czy AH-64), co spowoduje potrzebę modernizacji sprzętowej 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego (szczególnie w zakresie SW-4 i Mi-2). Może to zaowocować pojawieniem się potrzeby zakupu nowych, zachodnich, śmigłowców dwusilnikowych przeznaczonych do szkolenia pilotów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc