Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej śmigłowców szkolno-treningowych w Lotniczej Akademii Wojskowej

Fot. Marian Jędrych

17 czerwca Lotnicza Akademia Wojskowa poinformowała o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego i podpisania umowy ze spółką GB Aircraft Sp. z o.o. w sprawie zakupu dwóch śmigłowców szkolno-treningowych.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, umowa została zawarta 10 maja i ma całkowitą wartość 7,7 mln PLN. Śmigłowce mają zostać dostarczone do 22 listopada bieżącego roku. Szczegóły zamówienia nie są znane, GB Aircraft Sp. z o.o. w przeszłości dostarczała do LAW śmigłowce Robinson R44 Raven II. Obecnie jest to jeden z dwóch podstawowych typów wiropłatów szkolno-treningowych znajdujących się na wyposażeniu Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego.

Co ciekawe, proces szkolenia pilotów śmigłowców wojskowych, w oparciu o Lotniczą Akademię Wojskową, jest obecnie specyficzny. Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego wykorzystuje bowiem nowoczesne maszyny, dzięki którym przyszli piloci mogą kształtować nawyki wykorzystania nowoczesnych rozwiązań pilotażu (m.in. szklany kokpit w R44 Raven II), a później przechodzą na eksploatowane przez 41. Bazę Lotnictwa Szkolnego „analogowe” SW-4 Puszczyk i Mi-2. W ciągu najbliższych lat system może okazać się archaiczny ze względu na zapoczątkowanie dostaw dużej liczby nowoczesnych śmigłowców (AW101, AW149 czy AH-64), co spowoduje potrzebę modernizacji sprzętowej 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Zgodnie z planami, Agencja Uzbrojenia przygotowuje się do zakupu 24 wiropłatów w konfiguracji szkolenia z użyciem uzbrojenia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc