Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe hełmy US Army

US Army wprowadziła do użytku nowy hełm NG-IHPS. Fot. US Army

12 lutego Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych poinformowały o przekazaniu spadochroniarzom z 82. Dywizji Powietrznodesantowej 2000 hełmów nowego typu NG-IHPS.

NG-IHPS (Next Generation Integrated Head Protection System, zintegrowany system ochrony głowy nowej generacji) jest na pierwszy rzut oka niemal identyczny jak poprzedni model IHPS, jest jednak cięższy (1,483 kg), a to za sprawą zwiększenia bazowego poziomu ochrony. Ma chronić jakoby nawet przed pociskami nabojów pośrednich 5,45÷5,56 mm, podczas gdy poprzedni model, dostarczany w latach 2018‒2022, chroni jedynie przed odłamkami, uderzeniami (np. kolbą) i pociskami pistoletowymi. Do IHPS opracowano zestaw dodatkowych osłon podnoszących poziom ochrony ‒ wówczas jednak masa hełmu rosła o ponad 1 kg. NG-IHPS wykonano z innego materiału ‒ z polietylenu, tymczasem skorupa starszego modelu wykonana została z włókien aramidowych. Nowy materiał ma nie tylko lepiej chronić przed skutkami przebicia hełmu, ale też lepiej rozprowadzać energię przekazaną na skorupę podczas trafienia. Do końca roku nowe hełmy otrzymają też żołnierze 101. Dywizji Powietrznodesantowej i 10. Dywizji Górskiej. Do Europy (173. Brygada Powietrznodesantowa z Vicenzy we Włoszech i 2. pułk kawalerii z Vilseck w Niemczech) hełmy NG-IHPS trafią w przyszłym roku, w tym samym terminie otrzymają je żołnierze 11. Dywizji Powietrznodesantowej z Alaski. Dostawy hełmów NG-IHPS  zakończą się do 2028 r.

Nowy hełm, produkowany przez Gentex Corporation i Avon Protection Ceradyne, jest dostępny w trzech rozmiarach, takich samych, jak w przypadku poprzedniego modelu. Hełm ma być modyfikowany w trakcie produkcji zgodnie z wytycznymi dostarczanymi przez użytkowników. Pierwsze modyfikacje pojawią się w przyszłym roku i obejmą wymianę przednich poduszek na bardziej miękkie. Kolejne zmiany mogą objąć ewentualne modyfikacje związane z dostosowaniem hełmu do integracji z systemami komunikacji i ochrony słuchu, które aktualnie są testowane wraz z nim.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc