Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe armatohaubice dla British Army jednak później?

30 lipca Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o opóźnieniu programu pozyskania nowych 155 mm armatohaubic samobieżnych. Decyzja ma związek z przeglądem polityki obronnej, bezpieczeństwa i polityki zagranicznej, jaki planuje zrealizować rząd Wielkiej Brytanii do końca roku.

Dokument będący owocem przeglądu będzie w pewnym sensie znacznie szerszym odpowiednikiem polskiego „Strategicznego Przeglądu Obronnego” i ma odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądać ma przyszłość Wielkiej Brytanii po Brexicie. Trudno powiedzieć, czy obecny termin zakończenia prac zostanie dotrzymany – w czerwcu niektóre źródła donosiły, że z powodu pandemii COVID-19 możliwe jest jego przesunięcie nawet na przyszły rok.

Jedną z ofiar przesunięcia przeglądu brytyjskiej polityki jest Mobile Fires Program, tj. program zakupu nowego działa samobieżnego, które miałoby zastąpić starzejące się 155 mm l/39 haubicoarmaty samobieżne AS90. Początkowo planowano, że nowe działa samobieżne osiągną wstępną gotowość operacyjną w czwartym kwartale 2026 r. Według obecnych założeń nastąpi to dopiero w pierwszym kwartale 2029 r., ponad dwa lata później. Oznacza to, że AS90 pozostaną w służbie co najmniej do 2032 r. Ze 179 wyprodukowanych w służbie pozostaje kilkadziesiąt. Wstępny wniosek o informację (RFI) w programie MFP został wydany przez brytyjskie Ministerstwo Obrony w kwietniu 2019 r., zaś zestaw kluczowych wymagań opublikowano w styczniu br.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: British Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc