Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowa Zelandia rozpoczyna proces wycofywania C-130H Hercules

Fot. RNZAF

10 lutego Ministerstwo Obrony Nowej Zelandii poinformowało o rozpoczęciu procesu wycofywania ze służby średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules należących do RNZAF.

Pożegnalny lot pierwszego z wycofywanych maszyn miał miejsce 9 lutego – egzemplarz o rejestracji NZ7003 wystartował z Auckland i wylądował w Woodbourne, gdzie ekipy techniczne rozpoczęły proces dezaktywacji. Samolot był eksploatowany od 1965 roku, kiedy został dostarczony przez Stany Zjednoczone. Do końca służby był intensywnie wykorzystywany do rozmaitych zadań na obszarze kraju oraz misji ekspedycyjnych, jak wskazuje nowozelandzki resort obrony w ostatnich miesiącach wykonywał loty do Europy w celu transportu pomocy dla walczącej Ukrainy.

W ubiegłym roku rząd Nowej Zelandii podpisał międzyrządową umowę ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu pięciu fabrycznie nowych samolotów transportowych Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules, które zastąpią obecnie wykorzystywaną flotę C-130H. Dostarczone w latach 1965-69 maszyny były wielokrotnie modernizowane co pozwala na bezpieczną eksploatację. Dostawy nowych C-130J-30 mają zostać zrealizowane do końca 2025 roku – dotychczas producent ani użytkownik nie upublicznili szczegółowego harmonogramu dostaw.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc