Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Norwesko-niemiecka kooperacja przy „superpocisku” morskim

Fot. Kongsberg

Rząd Królestwa Norwegii ogłosił, że rozpoczęto prace nad pociskiem uderzeniowym nowej generacji dla sił morskich. Będzie je realizowała spółka Kongsberg Defence & Aerospace AS we współpracy z firmami niemieckimi.

Nowy pocisk 3SM (SuperSonic Strike Missile, ponaddźwiękowy pocisk uderzeniowy) otrzymał nazwę Tyrfing, pochodzącą od mitologicznego miecza Svafrlamiego, wnuka Odyna. Konstrukcja ma być gotowa do 2035 roku. Rząd w Oslo rekomendował rozpoczęcie i zakończenie wstępnej fazy projektowej, a następnie zwrócenie się do norweskiego parlamentu (Storting) z zaleceniem kontynuowania programu. Współpraca z Republiką Federalną Niemiec jest efektem umów zawartych w sierpniu 2021 roku, a dotyczących wspólnego zakupu okrętów podwodnych typu 212CD (Common Design) i pocisków NSM Block 1A (Naval Strike Missile) oraz opracowania nowej generacji tego uzbrojenia, określanej wówczas jako Future NSM. Obecnie podano do wiadomości, że 3SM uzupełni NSM Block 1A, nie zaś zupełnie go zastąpi. Komunikat nie precyzuje, które niemieckie przedsiębiorstwa będą uczestniczyły w programie. Dostępna wizualizacja wskazuje, że układ aerodynamiczny pocisku będzie zupełnie odmienny od NSM.

Kongsberg jest twórcą i producentem pocisku uniwersalnego NSM i jego wersji rozwojowych, przeznaczonych do zwalczania celów powierzchniowych (nawodnych i nieruchomych lądowych). Konstrukcja ta okazała się wyjątkowo udana i do tej pory wytypowało ją już 13 państw. Pierwszym odbiorcą zagranicznym była Polska.

Mimo wszczęcia programu 3SM, proces ewolucji NSM trwa. Norweska spółka proponuje najnowszą odmianę NSM-SL (Submarine Launched), przeznaczoną do okrętów podwodnych. Może być ona wystrzeliwana z wyrzutni torped standardowego kalibru NATO - 533 mm.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc