Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemieckie rakiety przeciwlotnicze dla Ukrainy?

Niemcy deklarują przekazanie Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM. Fot. Diehl Defence.

1 czerwca kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Olaf Scholz podczas przemówienia w Bundestagu zapowiedział, że Niemcy dostarczą Ukrainie rakietowy system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Diehl Defence IRIS-T. Decyzja zapadła po licznych apelach Kijowa i partii współtworzących z SPD koalicję rządzącą, a także CDU/CSU.

Decyzja miała zapaść „niedawno”. Ma to być „najnowocześniejszy system powietrzny, jaki mają Niemcy”, notabene niewprowadzony dotąd do uzbrojenia Bundeswehry. Według niemieckich mediów, już w maju rozważano przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy systemów IRIS-T SLM. Najprawdopodobniej chodzi więc o tę wersję, nie wiadomo jednak, ile zestawów (baterii?) przekaże Berlin. Niemiecki dziennik „Bild” podawał w połowie maja, że Kijów docelowo chciałby „pozyskać” nawet 10 takich zestawów. Miałyby one zapewnić zdolność do zwalczania celów powietrznych w odległości do 40 km od wyrzutni i poruszających się na wysokości do 20 km. Za jego pomocą możliwe byłoby zabezpieczenie ukraińskich wojsk lub obiektów o dużym znaczeniu przed załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi, ale także przed pociskami manewrującymi czy przeciwradiolokacyjnymi. Czas dostawy będzie zapewne długi, ponieważ sprzęt trzeba będzie wyprodukować, mało prawdopodobne jest przekazanie Ukrainie elementów zestawów IRIS-T SLM kompletowanych na zamówienie Egiptu.

Co ciekawe, Scholz odniósł się do zarzutów o zbyt opieszałe i zbyt skromne wsparcie, jakiego Niemcy ‒ wg opozycji (choć nie tylko) ‒ mają udzielać Ukrainie. Powiedział, że Niemcy od początku wojny przekazały Ukrainie 15 mln nabojów strzeleckich, 10 000 granatów i ponad 5000 min przeciwpancernych. Rząd miał, zdaniem kanclerza, odpowiedzieć na rosyjską agresję na Ukrainę „radykalną zmianą polityki”. Wśród tych zmian ma być również zgoda na wysłanie broni ciężkiej na Ukrainę, choć na razie Berlin się ku temu nie kwapi, poza zapowiedzią wysłania kilku 155 mm armatohaubic samobieżnych PzH 2000.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Niemieckie rakiety przeciwlotnicze dla Ukrainy?”

  1. fajnie się obiecuje coś, co nie istnieje...
    nikt ci tyle nie da, co Niemiec obieca
    BTW te hełmy to już dotarły, czy dopiero są zamawiane ?

  2. Niemcom nie należy nigdy ufać a liczyć na siebie, budować swoją niezależność obronną i gospodarczą oraz ściśle współpracować z krajami Europy Środkowo-wschodniej

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc