Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy prezentują plan wycofania śmigłowców Tiger

Fot. Łukasz Pacholski

1 lutego Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec poinformowało o szczegółach planu wycofania ze służby śmigłowców bojowych Airbus Tiger, które znajdują się w zasobach Bundeswehry.

Jak wskazuje deklaracja decydentów w Berlinie, ostatnie maszyny mają zakończyć służbę w 2032 roku. Obecnie posiadana flota 55 maszyn będzie systematycznie redukowana w ciągu najbliższych lat. W 2028 roku ma ona liczyć 33 sztuk. Początkowo zakładano, że część maszyn będzie eksploatowanych do 2038 roku, jednak ze względów ekonomicznych harmonogram ulegnie przyspieszeniu. Do 2028 roku maszyny mają być systematycznie modyfikowane do standardu ASGARD. Co podkreślają władze w Berlinie, wycofywane z linii Tigery będą służyć jako dawcy części zamiennych dla pozostałych, co w teorii ma pozwolić na zwiększenie stopnia gotowości operacyjnej pozostałych.

Jednocześnie w ich miejsce mają być wdrażane wielozadaniowe śmigłowce Airbus H145M, które zostały zakontraktowane przez BAAINBw w grudniu ubiegłego roku. Jak podkreśla niemiecki resort obrony, wiropłaty tego typu mają być swoistym śmigłowcem przejściowym do czasu określenia wymogów docelowego rozwiązania.

Republika Federalna Niemiec będzie drugim krajem, który podjął decyzję o wycofaniu śmigłowców bojowych Tiger. W przypadku Australii ich następcami będą Boeing AH-64E Apache, z kolei Hiszpania i Francja będą kontynuować ich eksploatację, która będzie powiązana z ich modernizacją do standardu Mk II+.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc