Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Airbus Tiger MkIII dla Francji i Hiszpanii

Wizualizacja zamówionego śmigłowca Airbus MkIII. Fot. Airbus.

Jak podała 2 marca spółka Airbus Helicopters, europejska agencja Organisation for Joint Armament Cooperation, występująca w imieniu inspektoratów uzbrojenia Francji i Hiszpanii, przyznała spółce kontrakt na rozwój, produkcję i wstępne wsparcie eksploatacyjne śmigłowców szturmowych Tiger MkIII.

Organisation for Joint Armament Cooperation (OCCAR) reprezentuje francuską rządową DGA (Direction Générale de l’Armement) i hiszpańską rządową DGAM (Dirección General de Armamento y Material), w imieniu których zamówiła odpowiednio 42 (z opcją na 25) i 18 śmigłowców Tiger MkIII. Umowę sformułowano w ten sposób, że wciąż do programu może dołączyć Republika Federalna Niemiec. Wartości umowy nie podano. Prototypowy Tiger MkIII ma wzbić się w powietrze w 2025 r. Pierwszy egzemplarz francuski ma być dostarczony w 2029, a pierwszy hiszpański w 2030 r. Pracami rozwojowymi zajmą się ośrodki Airbus Helicopters w Albacete (Hiszpania), Marignane (Francja) i Donauwörth (RFN). W przypadku serwisowania maszyn (Hiszpanii, Francji i RFN) nadal obowiązuje umowa z 2019 r., tzw. Global Support Contract, zawarty między OCCAR a Airbus Helicopters.

Infografika dotycząca zmian wprowadzanych w śmigłowcu Tiger MkIII. Fot. Airbus.

Według zapowiedzi zasadnicze udoskonalenia wersji MkIII obejmą awionikę - dostosowanie systemu radionawigacyjnego (nowa nawigacja satelitarna Thalesa i inercjalna Safrana; cyfrowa łączność Thales Contact/Synaps, łącza Link16 i satelitarne) do sieciocentrycznego pola walki (francuska wersja będzie miała BMS Thales ATOS, natomiast hiszpańska firmy Indra), współdziałanie z BSP, zdolność do operowania w jednolitym polu informacyjnym w czasie rzeczywistym, obniżenie obciążenia załogi, nowa stacja optoelektroniczna Safran Strix NG, hełm z wyświetlaczem w przedniej osłonie Topowl DD – oraz odmłodzenie przenoszonego uzbrojenia. W tym drugim przypadku zapowiedzi dotyczą nowych typów każdej kategorii uzbrojenia rakietowego, czyli kierowanych pocisków „powietrze–ziemia” (francuskie śmigłowce będą przenosić pociski MBDA MAST-F – Future Tactical Air-to-Surface Missile, a hiszpańskie nieujawnionego typu, może rodziny Rafael Spike), pocisków „powietrze–powietrze” (francuskie śmigłowce pociski MBDA Mistral 3, a hiszpańskie nieujawnionego typu) i nowych korygowanych wersji niekierowanych pocisków rakietowych (dla Hiszpanii).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Airbus Tiger MkIII dla Francji i Hiszpanii”

  1. Po co dalsze zbrojenia i to drogie? Skoro tych militariów i tak nawet w przypadku inwazji nieużytecznego mocarstwa, zagrażającemu pokojowemu życiu w Europie nikt nie napadnie w obawie o rozpętanie wojny atomowej? Skończcie z dalszymi zbrojeniami! Putin i jego poplecznicy dozbrajali się i rozbudowywali armię całe długie lata i nikt ich nie powstrzymywał tak jak powstrzymywano przed bronią atomową np. S.Husajna. Zbroicie się po to żeby oszukiwać narody a potem w obliczu zagrożenia cały czas stoicie z boku jako bierni obserwatorzy? I po co te nieskuteczne sankcje? Putin był na to przygotowany i nikt nie wymagał od niego podporządkowania się ogólnie przyjętym konwencjom, Bomby kasetowe i próżniowe stosowane na ludziach a wy co na to? Spokojnie rozmawiacie o tym ludobójstwie? Sami go przez te lata tuczyliscie a teraz psychopata nie stanie nawet do rozmów z wami? To wasz udział politycy Europy w tej haniebnej wojnie! Dość dalszych zbrojeń! Spirala wojen zakończyła pokój w Europie i nie szybko on nastanie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc