Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niderlandzkie F-35A Lightning II trafią do Polski

Fot. Ministerstwo Obrony Niderlandów

22 grudnia Ministerstwo Obrony Niderlandów ogłosiło oficjalnie, że w ramach operacji wzmocnienia potencjału sił NATO w Europie Środkowej, do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku trafią wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Niderlandzkie maszyny mają operować z polskiej bazy przez okres dwóch miesięcy (luty-marzec) w liczbie czterech sztuk. Dodatkowe cztery mają pełnić zadania treningowe z sojusznikami, jednak będą mogły zostać przebazowane do Malborka w przypadku wzrostu zagrożenia. Pierwsi żołnierze z Niderlandów mają trafić do północno-wschodniej Polski w styczniu – ich zadaniem będzie przygotowanie niezbędnej infrastruktury. Reszta kontyngentu (około 170 żołnierzy) dotrze pod koniec stycznia wraz z samolotami. Dla niderlandzkiego lotnictwa będzie to druga tura operacyjna w ramach działań sojuszniczych w Malborku – w ostatnim kwartale 2014 roku stacjonowały tam F-16AM/BM Fighting Falcon.

Dla niderlandzkich F-35A Lightning II będzie to druga tura operacyjna w Europie Środkowej. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę cztery samoloty trafiły do bułgarskiej bazy Graf Ignatievo, skąd kilkukrotnie podrywano jest w związku z możliwością naruszenia przestrzeni powietrznej państw NATO w regionie. Jednocześnie będzie to pierwsza okazja do praktycznego przetestowania możliwości 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku do zapewnienia obsługi wielozadaniowych samolotów bojowych 5. generacji. Obecnie stacjonują w niej myśliwskie MiG-i-29, a także maszyny sojusznicze – pod koniec listopada zakończył swoją działalność kontyngent włoski, który operował na samolotach Eurofighter. W czasie pobytu w Polsce włoscy piloci zrealizowali nalot przekraczający 500 godzin, w tym ponad 20 startów alarmowych związanych z sytuacją w powietrzu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc