Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Air-to-Air z tureckimi Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon

Tureckie F-16 Fighting Falcon gdzieś nad północną Polską. Fot. Łukasz Pacholski

26 sierpnia NATOwskie dowództwo Allied Air Command zorganizowało, dla zaproszonych dziennikarzy, spotkanie z pilotami Sił Powietrznych Turcji uczestniczącymi w misji Baltic Air Policing. Kontyngent stacjonuje w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Jedną z atrakcji wydarzenia była sesja air-to-air nad północnym krańcem Polski.
Kontyngent turecki został przebazowany do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego 6 lipca bieżącego roku. Jego trzonem są cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon należące do Bazy Lotniczej Bandirma. Wraz z nimi do Polski przybyło 80 tureckich żołnierzy. W ciągu swojego pobytu załogi wykonały przynajmniej dwa starty alarmowe w celu przechwycenia i identyfikacji maszyn znajdujących się w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO. Do kraju powrócą w połowie września. Dla personelu bazy lotniczej w Malborku to kolejna, na przestrzeni lat, okazja do współpracy z sojusznikami – w wyniku ochłodzenia stosunków dyplomatycznych na linii NATO – Rosja (w 2014 roku) Sojusz zdecydował się o wzmocnieniu sił ochraniających przestrzeń powietrzną państw bałtyckich (Litwy, Łotwy oraz Estonii). Z tego też względu 22. Baza Lotnictwa Taktycznego stała się jedną z trzech, w których stacjonują siły wzmocnienia. W przypadku Malborka, dotychczas, przebywał kontyngent z Francji (Dassault Rafale i Mirage 2000), Niderlandów, Belgii, Portugalii i obecnie Turcji (wszyscy na F-16 Fighting Falcon różnych wersji). Według części informacji, w 2022 roku do bazy trafią także Włosi.

Turecki kontyngent stacjonujący w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Fot. Łukasz Pacholski

Atrakcją dnia mediów w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego była sesja air-to-air. Według planu dziennikarze zajęli miejsca w lekkim samolocie transportowym Airbus C-295M należącym do 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. W powietrzu mieli spotkać się z tureckimi i polskimi samolotami F-16C/D Fighting Falcon. Niestety czynniki atmosferyczne pokrzyżowały te plany, ostatecznie swoje umiejętności zaprezentowali piloci tureccy.

Tureckie F-16 w czasie sesji air-to-air. Fot. Łukasz Pacholski

Tureckie F-16 w czasie sesji air-to-air. Fot. Łukasz Pacholski

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Air-to-Air z tureckimi Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon”

  1. Jakbyś jedną ręką trzymał aparat a drugą głaskał mosznę, też by ci wyszły nieostre.
    co do braku obróbki- nie kazdy musi rozróżniać kolory

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc