Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rotacja Baltic Air Policing

31 sierpnia odbyła się uroczystość zmiany kontyngentu sił NATO działających w ramach misji Baltic Air Policing. Hiszpańskie Eurofightery i włoskie Lightningi II zostały zastąpione przez portugalskie i duńskie Fighting Falcony. Fot. Łukasz Pacholski

31 sierpnia dowództwo Allied Air Command poinformowało, że w litewskiej bazie lotniczej znajdującej się w pobliżu miasta Szawle odbyła się uroczystość przekazania odpowiedzialności za misję NATO Baltic Air Policing nowej rotacji sił sojuszniczych. Włochów i Hiszpanów zastępują Duńczycy oraz Portugalczycy.

Tym samym stacjonujące na Litwie samoloty Eurofighter, a w Estonii Lockheed Martin F-35A Lightning II zostają zastąpione przez Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon w obydwu państwach. Jak ujawniło dowództwo NATO, w ciągu czterech miesięcy operacji hiszpańskie załogi wykonały 30 alarmowych startów w celu przechwycenia i zidentyfikowania nieznanych statków powietrznych zbliżających się do granicy przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Uzupełnieniem dla kontyngentów hiszpańskich i włoskich był zespół turecki, który stacjonuje do połowy września w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Dla duńskiego lotnictwa to ósma rotacja, z kolei dla Portugalczyków szósta.

Misja NATO Baltic Air Policing została zapoczątkowana przez Sojusz Północnoatlantycki w 2004 roku. Po przyjęciu Litwy, Łotwy i Estonii okazało się, że brak odrzutowych samolotów bojowych w tych państwach wymusił pomoc ze strony sojuszników. Początkowo kontynenty obejmowały cztery maszyny bojowe, które stacjonowały na Litwie, jednak po zaostrzeniu sytuacji politycznej w regionie, NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu tych sił – obecnie na stałe samoloty bojowe sojuszu stacjonują na Litwie i w Estonii, a okresowo także w Polsce (22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc