Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niderlandy kupią więcej F-35A Lightning II?

Rząd Niderlandów rozpoczął dyskusję nad pomysłem zakupu dodatkowych F-35A Lightning II, które stanowiłyby III transzę maszyn dla tego państwa. Fot. Koninklijke Luchtmacht

1 lutego prasa w Niderlandach poinformowała, że rząd tego kraju rozpoczął dyskusję o możliwych przesunięciach budżetowych, które umożliwiłyby kontynuację zakupów wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II.Dotychczas Koninklijke Luchtmacht odebrały piętnaście egzemplarzy. Szesnasty rozpoczął próby fabrycznie w ostatnich dniach stycznia i wkrótce zostanie dostarczony do Leeuwarden w najbliższych tygodniach. W ramach pierwszej transzy zakupów rząd Niderlandów zamówił 37 samolotów tego typu, które mają stacjonować w kraju oraz jako wydzielony komponent szkolno-treningowy na terytorium Stanów Zjednoczonych. W grudniu 2018 roku rząd podjął decyzję o zwiększeniu liczby F-35A Lightning II o piętnaście sztuk. Pierwszych dziewięć zostało formalnie zamówionych w 2019 roku, a w najbliższych miesiącach można spodziewać się podpisania umowy na sześć pozostałych.

Co ważne, w momencie przyłączenia Niderlandów do programu budowy F-35 Lightning II, ówczesne władze deklarowały potrzebę zakupu 85 egzemplarzy. Tak duża liczba wynikała z potrzeb operacyjnych – Niderlandy są aktywnym członkiem NATO, który wielokrotnie wysyłał kontyngenty lotnicze na różne misje na całym świecie - oraz analiz eksploatacyjnych (w ciągu lat utracono ponad 40 egzemplarzy F-16A/B Fighting Falcon).Obecnie Koninklijke Luchtmacht jest jednym z czterech europejskich użytkowników samolotów rodziny F-35 Lightning II, które powoli zastępują w linii F-16AM/BM Fighting Falcon. Jednocześnie Niderlandy są jedynym (w Europie) państwem, które jeszcze nie wykorzystuje swoich maszyn w działaniach operacyjnych poza granicami kraju.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Niderlandy kupią więcej F-35A Lightning II?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc