Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niderlandy inwestują w system Patriot

Władze Niderlandów chcą zakupić na własne potrzeby partię pocisków MIM-104E GEM-T. Fot. Ministerstwo Obrony Niderlandów

21 lipca amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Niderlandom partii pocisków MIM-104E GEM-T przeznaczonych do systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.


Zgodnie z upublicznionym wnioskiem eksportowym, który obecnie trafił do Kongresu Stanów Zjednoczonych, wiadomo, że Ministerstwo Obrony Niderlandów jest zainteresowane zakupem 96 pocisków MIM-104E GEM-T wraz z niezbędnym zestawem wsparcia technicznego i szkoleniowego. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 1,2 mld USD, a w przypadku podpisania umowy głównym wykonawcą będzie korporacja Raytheon.

Chęć zakupu nowych pocisków MIM-104E GEM-T stanowi element programu modernizacji i dalszego utrzymania w linii trzech zestawów ogniowych Patriot. W ubiegłym roku Niderlandy zamówiły, poprzez procedurę FMS, partię pocisków Lockheed Martin PAC-3MSE. Zgodnie z obecnymi planami, mają być eksploatowane przynajmniej do 2040 roku – do 2006 roku cztery zestawy ogniowe zostały zmodyfikowane do wersji PAC-3 (jeden z nich służy do celów szkolno-treningowych oraz jako zapas).

W ramach zobowiązań sojuszniczych, Niderlandy często kierują swoje zestawy ogniowe poza granice kraju. Obecnie część sił stacjonuje na terytorium Słowacji, gdzie stanowią uzupełnienie lokalnego systemu obrony przeciwlotniczej uszczuplonego po przekazaniu sprzętu (m.in. S-300PMU) Ukrainie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc