Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zestawy Patriot trafią na Słowację

Republika Federalna Niemiec wyśle na Słowację zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot. Tak samo mają postąpić Niderlandy. Fot. NATO

26 lutego Peter Bator, przedstawiciel Słowacji w NATO, poinformował, że w ramach działań Sojuszu na jego wschodniej granicy zostanie sformowana nowa grupa bojowa sił międzynarodowych, która ma stacjonować na terytorium Słowacji. Jej trzonem mają być zestawy przeciwlotnicze Patriot należące do państw europejskich.

Zgodnie z upublicznioną informacją, Republika Federalna Niemiec oraz Niderlandy mają skierować do Słowacji własne zestawy Patriot wraz obsługami. Dodatkowo siły NATO mają obejmować także personel wojskowy z Republiki Czeskiej, Słowenii, Stanów Zjednoczonych oraz Polski – w przypadku tych państw nie upubliczniono szczegółów. Powodem skierowania sił Sojuszu jest rosyjska agresja na Ukrainę, a także fakt, że Słowacja graniczy z obszarem walk.

Decyzja Republiki Federalnej Niemiec oraz Niderlandów o skierowaniu na wschód zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot jest kolejną tego typu. Już w czwartek rząd brytyjski ogłosił, że do Polski trafią brytyjskie zestawy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu Sky Sabre, które mają stanowić część systemu odstraszania NATO na obszarach granicznych z Ukrainą oraz Rosją.

Zestawy Patriot eksploatowane przez powyższe państwa NATO są systematycznie modernizowane. M.in. w ostatnich latach Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż pakietów modernizacyjnych pozwalających na doprowadzenie ich do standardu PAC-3/3+, a także dostaw pocisków PAC-3MSE.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc