Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2022: Artyleryjska amunicja precyzyjna Vulcano

Amunicja Vulcano V155GLR na MSPO 2022 w towarzystwie nabojów 76 mm po prawej. Fot. Adam M. Maciejewski

Spółka Diehl Defence promuje na MSPO 2022 precyzyjną amunicję artyleryjską dalekiego zasięgu Vulcano, przeznaczoną zarówno do systemów artylerii lufowej kal. 155 i 127 mm. Vulcano to unikatowo rynkowo rozwiązanie, gdyż łączy daleki zasięg strzału z jego wysoką precyzją dzięki trzem różnym wersjom końcowego naprowadzania na cel.

W programie amunicji Vulcano Diehl Defence współpracuje z Leonardo, gdyż Vulcano to rezultat włosko-niemieckiej umowy międzyrządowej. Oferowana rodzina amunicji Vulcano składa się z pocisków 155 mm do artylerii lądowej i 127 mm do artylerii okrętowej. W przypadku tej pierwszej wersji – czyli Vulcano V155GLR – dostępne są dwie wersje układów naprowadzania. Albo wykorzystujący wyłącznie nawigację bezwładnościową i satelitarną, albo dodatkowo zaopatrzony w układ półaktywnego laserowego (na światło odbite) naprowadzania końcowego. Ten drugi układ służy do zwalczania punktowych celów, także ruchomych (np. wozy bojowe). Podczas strzelań testowych uzyskiwano trafienia w cel o powierzchni 1×1 m. W przypadku układu nawigacji wyłącznie bezwładnościowo-satelitarnej Vulcano standardowo trafiał w cel wielkości 5×5 m, ale zgodnie z wymogiem Bundeswehry podniesiono ten parametr do 3×3 m. W przypadku amunicji okrętowej 127 mm – czyli Vulcano V127GLR – jest dostępny jeszcze jeden wariant układu naprowadzania z termicznym układem wykrywania celu. W tym przypadku chodzi o strzelania do okrętów, które stanowią kontrastowy termicznie cel na tle zimnej wody.

Zbliżenie Vulcano V155GLR – z lewej uproszczony model całego naboju z widoczną pierścieniową schodkową sekcją do indukcyjnego programowania pocisku przed strzałem. Z prawej sam pocisk w konfiguracji lotnej z widocznym nosowym czujnikiem laserowego naprowadzania końcowego. Fot. Adam M. Maciejewski

Obecnie Vulcano V155GLR jest jedynym artyleryjskim pociskiem na świecie, w którym seryjnie wdrożono układ naprowadzania łączący naprowadzenie bezwładnościowo-satelitarne z końcowym laserowym. Wiązka lasera jest kodowana, więc nie zachodzi możliwość pomyłki czy zmylenia Vulcano. Wskazanie/podświetlenie celu pochodzi z zewnętrznego źródła, np. bezzałogowca powietrznego. Zasięg strzału Vulcano V155GLR zamyka się w przedziale od 8 do ponad 55 (lufa o długości 39 kalibrów) lub ponad 70 km (lufa o długości 52 kalibrów). W przypadku Vulcano V127GLR te widełki wynoszą od 12 do ponad 70 (lufa o długości 54 kalibrów), ponad 75 (62 kalibrów) i ponad 80 km (64 kalibrów).

Pociskami Vulcano V155GLR można strzelać z dowolnego systemu lufowego 155 mm. Choć najlepiej, aby to był system z komputerowym systemem kierowania ogniem, wówczas integracja z Vulcano odbywa się poprzez instalację Vulcano Programming Unit. Niemniej przygotowano też przenośny zestaw (walizkowy) – portable Fire Control Unit (pFCU), który umożliwia zaprogramowanie amunicji Vulcano przed strzałem z niedostosowanym systemem kierowania ogniem.

Sam pocisk Vulcano jest podkalibrowy, stabilizowany brzechwowo z odrzucanym sabotem, dzięki temu przy strzelaniu ze 155 mm lufy o długości 52 kalibrów z użyciem czterech modułowych ładunków miotających DM72/DM92 osiąga prędkość wylotową 1020 m/s. Vulcano jest pociskiem odłamkowo-burzącym z prefabrykowaną wkładką odłamkową generującą wolframowe odłamki. Vulcano może detonować uderzeniowo lub zbliżeniowo nad celem.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc