Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MQ-1C Gray Eagle ze wsparciem fabrycznym

Fot. US Army

28 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z General Atomics Aeronautical Systems Inc. w sprawie realizacji wieloletniej usługi wsparcia technicznego dla floty bojowych bezzałogowych aparatów latających MQ-1C Gray Eagle eksploatowanych przez US Army.

Marcowa umowa ma maksymalną wartość 561,5 mln USD i ma być zrealizowana do końca marca 2029 roku. W momencie podpisania nie uruchomiono finansowania – poszczególne zlecenia będą składane w oparciu o osobne umowy wykonawcze.

Dostarczane od 2009 roku MQ-1C Gray Eagle są eksploatowane przez jednostki US Army jako maszyny rozpoznawczo-uderzeniowe, które wspierają poszczególne pododdziały lądowe oraz śmigłowce bojowe Boeing AH-64 Apache. Dotychczas wyprodukowano i dostarczono ponad 200 egzemplarzy seryjnych. Co podkreśla strona amerykańska, konstrukcja jest cały czas rozwijana – m.in. w grudniu ubiegłego roku oblatano nową wersję (MQ-1C Gray Eagle 25M), która charakteryzuje się zastosowaniem m.in. nowego silnika, terminali wymiany informacji oraz układem sterowania. Dodatkowo maszyny mają być zintegrowane z nowymi typami uzbrojenia klasy powietrze-ziemia.

Autonomiczność w powietrzu przekracza ponad 28 godzin. W ostatnich miesiącach władze amerykańskie prowadziły analizy przekazania niewielkiej partii maszyn tego typu Ukrainie, jednak wnioski wskazały, że na obecnym etapie walk byłoby to bezcelowe ze względu na rosyjską przewagę w powietrzu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc