Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mission Master XT ‒ nowa wersja lądowego pojazdu bezzałogowego Rheinmetalla

Rheinmetall zaprezentował nowy wariant pojazdu Mission Master, cechujący się jeszcze lepszą mobilnością. Fot. Rheinmetall

17 czerwca niemiecki koncern Rheinmetall AG zaprezentował nową wersję bezzałogowego pojazdu lądowego Mission Master, oznaczony XT.

Opracowany przez kanadyjski oddział spółki, Rheinmetall Canada, pojazd znacząco różni się od klasycznej wersji SP. Głównym źródłem napędu XT silnik wysokoprężny, a zapas paliwa w zbiornikach pozwala na pokonanie nawet 750 km. Napęd elektryczny zachowano jako pomocniczy ‒ akumulatory litowo-jonowe pozwalają na maksymalnie 6 godzin działania w trybie cichym.

Mobilność nowej wersji została znacznie poprawiona, a to za sprawą układu napędowego 4×4 z dwoma parami kół o bardzo dużych rozmiarach (koła są odporne na przebicie ‒ Mission Master XT może poruszać się sprawnie nawet z dwucentymetrowymi dziurami w oponach, a to za sprawą niezwykle wydajnego centralnego układu pompowania opon), które zastąpiły cztery pary znacznie mniejszych kół w układzie 8×8. Dzięki temu Mission Master XT znakomicie radzi sobie nawet w najtrudniejszym terenie ‒ w górach, na oblodzonej nawierzchni itd., jest ponadto pojazdem amfibijnym. Przy masie własnej wynoszącej 2217 kg pojazd może zabierać ładunek o masie do 1000 kg, co ma zapewnić transport wyposażenia lub zaopatrzenia oddziałom operującym w najtrudniejszych warunkach terenowych i pogodowych. Pojazd może być kierowany przez żołnierza bezpośrednio lub zdalnie, może też niektóre zadania realizować w trybie autonomicznym. Podobnie jak starszy wariant, także XT może występować w różnych wersjach, dostosowanych do realizacji różnorakich zadań.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc