Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Minister obrony narodowej z wizytą w zakładach Boeinga produkujących śmigłowce szturmowe Apache

Polska delegacja spotkała się z kierownictwem Boeinga w zakładach Mesa, aby uczcić wybór AH-64 Apache z pracownikami firmy. Fot. Boeing

25 września 2023 r. w zakładach w Mesa, w stanie Arizona w USA Boeing gościł polską delegację pod przewodnictwem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Minister spotkał się z kierownictwem Boeinga, zwiedził linię produkcyjną śmigłowca AH-64 Apache i wziął udział w uroczystości, podczas której wraz z pracownikami Boeinga świętowano niedawny wybór śmigłowca Apache przez Polskę.

Polska ogłosiła w zeszłym roku zamiar nabycia 96 nowych śmigłowców bojowych Apache w ramach procedury FMS (zagranicznej sprzedaży wojskowej), która została zatwierdzona w sierpniu tego roku przez rząd USA. AH-64 Apache, jako najbardziej zaawansowany i wszechstronny śmigłowiec bojowy świata, zwiększy poziom interoperacyjności Polski z wojskami lądowymi Stanów Zjednoczonych i państw członkowskich NATO.

- Blisko współpracujemy z oboma rządami w celu sfinalizowania tej sprzedaży i czekamy na dostarczenie pierwszego Apache do Polski – powiedziała Heidi Grant, prezes ds. rozwoju biznesu w Boeing Defense, Space and Security. - Polska stanie się drugim największym operatorem Apache na świecie, zaraz po Wojskach Lądowych USA.

Boeing buduje śmigłowce AH-64 Apache od ponad 40 lat w nowoczesnych zakładach Mesa, w stanie Arizona, które są w stanie dostarczyć 80 śmigłowców rocznie. Ponad 1290 śmigłowców Apache, obsługiwanych przez Boeing Global Services, jest obecnie w służbie na całym świecie. Firma prowadzi zdywersyfikowaną działalność w stanie Arizona, rozwijając technologie wiropłatów oraz produkcję podzespołów kompozytowych i elektrycznych. Zakłady Boeinga w Mesa zatrudniają ponad 4800 pracowników i współpracują z siecią dostawców złożoną z 250 partnerów biznesowych ze stanu Arizona.

- Nasz zespół ma zaszczyt gościć ministra Mariusza Błaszczaka i jest wdzięczny za zaufanie, jakim Polska obdarzyła śmigłowiec AH-64 Apache, który ma za zadanie odpowiedzieć na potrzeby związane z bezpieczeństwem narodowym kraju – powiedziała Kathleen Jolivette, wiceprezes i dyrektor generalna Boeing Vertical Lift. - To pozytywny krok w kierunku tego, aby Polska stała się najnowszym użytkownikiem śmigłowców Apache.

***

Jako wiodąca globalna firma lotnicza, Boeing opracowuje, produkuje i serwisuje samoloty komercyjne oraz systemy obronne i kosmiczne dla klientów w ponad 150 krajach. Jako czołowy amerykański eksporter, firma wykorzystuje talenty globalnego portfolio dostawców, aby rozwijać możliwości biznesowe, wspierać inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju i wpływać na rozwój społeczności lokalnych. Zróżnicowany zespół Boeinga jest zaangażowany we wprowadzanie innowacji będących przyszłością przemysłu lotniczego, przewodząc działaniom na rzecz jego zrównoważonego rozwoju i dbając o kulturę pracy opartą o podstawowe wartości, takie jak bezpieczeństwo, jakość i uczciwość.

Źródło: komunikat prasowy Boeing

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc