Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Minister Mariusz Błaszczak zapowiada rozbudowę Wojska Polskiego

Wśród deklarowanych, wkrótce, zakupów znajduje się zamówienie na partię śmigłowców Leonardo AW149. Fot. Łukasz Pacholski

13 czerwca w Centrum Konferencyjnym MON odbyła się odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kadry kierowniczej MON i Sił Zbrojnych RP. Wśród głównych gości można wymienić Prezydenta Andrzeja Dudę oraz ministra obrony Mariusza Błaszczaka.

Jak wskazał minister Błaszczak, najbliższe lata to zapowiedź rozbudowy Wojska Polskiego oraz znaczną rozbudowę potencjału. W przypadku pierwszego z wątków mowa o sformowaniu dwóch kolejnych dywizji ogólnowojskowych, docelowo Wojsko Polskie ma posiadać sześć związków taktycznych z odpowiednim komponentem wsparcia i zabezpieczenia bojowego. Powyższa deklaracja ma związek z wcześniejszymi planami rozbudowy stanów osobowych, co pozwoli na utworzenie odpowiedniego zapasu kadrowego.

Jak wskazał Mariusz Błaszczak: Wojsko musi być wyposażone w nowoczesny sprzęt, dlatego konsekwentnie modernizujemy i wymieniamy uzbrojenie używane przez naszych żołnierzy. Ruszyliśmy z kolejną fazą programu Wisła, czyli dostaw systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu. Dokupimy kolejnych 6 baterii tego systemu. Zamówimy także 500 wyrzutni systemu Himars, który jest w stanie razić cele na odległość do 300 kilometrów. Wojna na Ukrainie pokazała jak istotna jest artyleria, dlatego Polska musi stać się potęgą artyleryjską. Kupimy także sprawdzony sprzęt produkcji koreańskiej m.in. bojowe wozy piechoty, które będą uzupełnieniem BWP Borsuk krajowej produkcji, haubice i czołgi K2. W najbliższym czasie podpiszemy umowy na dostawy m.in. niszczycieli min, zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW zintegrowanych z transporterami Rosomak, wielozadaniowych śmigłowców wsparcia AW149, 2 satelitów obserwacyjnych i niszczycieli czołgów.

O ile zakup kolejnych trzech niszczycieli min był już zapowiadany, podobnie jak planowane zamówienie systemów ZSSW oraz satelitów obserwacyjnych, to z całą pewnością sporym zaskoczeniem na powyższej liście są wielozadaniowe śmigłowce wsparcia Leonardo AW149 – przypomnijmy, powyższa konstrukcja była już oferowana Polsce w czasie poprzedniego postępowania przetargowego, kiedy ówczesne kierownictwo MON zdecydowało się na Airbus H225M Caracal. W ostatnich latach Leonardo promowało na polskim rynku mniejszy śmigłowiec AW139M. Obecnie brak szczegółów, ale według części (niepotwierdzonych) źródeł mowa o umowie na około 32 egzemplarze – nie można wykluczyć, że AW149 zastąpią lub uzupełnią potencjał wielozadaniowych śmigłowców rodziny W-3 Sokół.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Minister Mariusz Błaszczak zapowiada rozbudowę Wojska Polskiego”

  1. Perkoz to program który miał doprowadzić do zastąpienia Mi-2 i specjalistycznych wersji W-3, mam nadzieję że tak się stanie.
    Do tego MON zamierza zrealizować wreszcie doprowadzenia do standardu śmigłowca wsparcia pola walki 43 Sokołów, czyli spodziewam się Głuszca z ppk na dziś to Spike, ale jeżeli ruszy program kołowego niszczyciela czołgów moze Brimstone

  2. Prezes PZL-ŚWIDNIK w jednym z wywiadów wspominał o tym, oczywiście jest jeden haczyk to było wywiad zanim była mowa o Perkozów, powoływał się na płk.Płatka z Agencji Uzbrojenia że wojsko wybrało już konkretne egzemplarze mam więc nadzieję że będzie to uzupełnienie programu Perkoz, a nie alternatywa dla niego.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc