Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MILEX-2023 ‒ Premiera systemu do zwalczania bezzałogowców Krieczet

System Krieczet na MILEX-2023. Stacja radiolokacyjna Globus w położeniu roboczym. Fot. Jewgienij Łopuszko, „Wajar”/Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi

Zwalczanie bezzałogowców powietrznych to temat na czasie ze względu na ich rozpowszechnienie, zwłaszcza tych najmniejszych i tanich, przez co kłopotliwych w zwalczaniu. Stąd na XI Międzynarodowej Wystawie Uzbrojenia i Wojskowej Techniki MILEX-2023 (17–20 maja) w Mińsku białoruski 2566. Zakład Remontu Uzbrojenia Radioelektronicznego premierowo pokazał swój system Krieczet do walki z bezzałogowcami klasy mini.

Spółka 2566. Zakład Remontu Uzbrojenia Radioelektronicznego (2566 Zawod po Riemontu Radioelektronnogo Woorużenija, 2566 ZRREW) z Borysowa zaprezentował system Krieczet do walki z bezzałogowcami klasy mini. Nośnikiem systemu jest rozpoznawczy kołowy wóz opancerzony Kajman 4×4, czyli w zamierzeniu głęboka modernizacja BRDM-2 (jednak z powodu zakresu zmian konstrukcyjnych, raczej można mówić o pojeździe produkowanym od podstaw, z wykorzystaniem zespołów BRDM-2), przygotowana przez 140. Zakład Remontowy z Borysowa. Pojedynczy wóz może działać samodzielnie lub z kilkoma Krieczetami tworzyć pluton lub baterię ogniową, prowadząc wskazywanie celów do zwalczania w trybie automatycznym. Krieczet może wejść do walki w ciągu pięciu minut od zatrzymania wozu. Środkiem wykrywania celów systemu jest  stacja radiolokacyjna Globus obserwacji okrężnej, zamontowana na platformie unoszonej do położenia roboczego na podnośniku nożycowym. O samej stacji niczego nie ujawniono, poza tym, że jest obserwacji okrężnej i „cyfrowa”. Jej antena przeszukuje przestrzeń powietrzną w zakresie od −5 do 90° w elewacji i w azymucie poprzez rotację w zakresie 360°. Globus może wykryć mini-BSP o SPO=0,01 m2 z odległości 6 km.

Natomiast zwalczanie tak wykrytego aparatu odbywa się z użyciem zdalnie sterowanego stanowiska uzbrojenia Adunok. Jego konstrukcja wskazuje, że jest to wersja rozwojowa „dwubroniowego” modelu Adunok-2W. Stanowisko na Krieczecie uzbrojono w dwa 7,62 mm km PKT, zainstalowane na wspólnej lawecie, z łącznym zapasem 1000 nabojów. Konstruktorzy Krieczeta podają, że skuteczny zasięg ognia wobec mini-BSP o SPO=0,01 m2 wynosi 500 m, przy czym celowanie i strzelania odbywa się z wykorzystaniem optoelektronicznego celownika stanowiska Adunok. Miejsce jego instalacji względem stacji Globus wskazuje, że ogień można prowadzić tylko w przedniej półsferze wozu.

Kajman-Krieczet na MILEX-2023 miał na przedni rurowy zderzak narzuconą siatkę, na której spoczywał elektryczny wielowirnikowiec. To także jeden z „efektorów” Krieczeta. Bezzałogowy wielowirnikowiec łapiący „drony” w siatkę to propozycja przede wszystkim dla służb porządku publicznego, gdy z przyczyn bezpieczeństwa nie można użyć uzbrojenia strzeleckiego. Wielowirnikowiec niosący siatkę jest naprowadzany na cel automatycznie w oparciu o wskazania stacji Globus, natomiast samo już przechwycenie odbywa się z użyciem układu optoelektronicznego zamontowanego na bezzałogowcu. Aparat z siatką przechwytuje swoje cele na dystansie w przedziale 500÷1000 m od Kajmana.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc